Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Tort de ciocolata cu fluturi albi EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
Corina (3482)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
spicy (1621)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
ionela2682 (1505)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
lacramioara (1381)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
vdaiana (1335)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
mireya (1247)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
Pisyoana (1142)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
Mihaela (1058)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 
diana (1034)
Tort de ciocolata cu fluturi albi Bar_leftTort de ciocolata cu fluturi albi BarTort de ciocolata cu fluturi albi Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

5 participanți

    Tort de ciocolata cu fluturi albi

    susu
    susu
    Admin


    feminin Balanta Varsta : 44
    Localizare : bucuresti
    Stare de spirit : buna

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de susu Vin Feb 19, 2010 10:53 pm

    Ingrediente pentru 8 persoane
    Timp de preparare: 40 min
    Timp de coacere: 50 min
    Complexitate medie


    Blat: 150 gr ciocolata amaruie
    100 gr unt
    100 gr zahar
    5 oua
    100 gr miez de nuca macinat fin
    100 gr faina
    2 lgt praf de copt
    un praf de sare

    Glazura: 200 gr ciocolata (100 gr amaruie, 100 gr cu lapte)
    200 ml frisca
    1-2 linguri de cognac

    Figurine de ciocolata: 200 gr cicolata alba topita

    Mod de preparare:

    Se amesteca untul la temperatura camerei cu zaharul si sarea. Se separa galbenusurile de albusuri. Se bate albusul rece spuma cu un praf de sare. Nucile date prin rasnita de cafea se amesteca cu faina cernuta de doua ori impreuna cu praful de copt. La compozitia de unt batuta se adauga galbenusurile pe rand si se freaca dupa fiecare. Se amesteca compozitia de unt cu ciocolata care a fost rupta bucatele si topita la bain marie apoi se adauga faina si la urma albusurile spuma. Se incorporeaza albusurile spuma amestecand de jos in sus.Se unge o forma cu ulei si se pune hartie de copt. Se da la cuptor aproximativ 40-50 minute cu focul foarte mic. Se introduce o scobitoare in blat si daca iese curata, fara aluat, este gata. Se scoate blatul si se lasa sa se raceasca. Se pregateste glazura punand frisca pe foc foarte mic si adaugand ciocolata rupta bucatele. Se amesteca mereu pana la topire. Frisca nu trebuie sa fiarba. In glazura se pune cognacul si se amesteca. Se toarna asa calduta in mijlocul blatului lasand sa se scurga bine sa acopere si marginile lui. Nu se niveleaza cu nimic. Glazura va curge frumos peste tot daca este pusa in mijloc. Se lasa blatul pe masa pana ajunge la temperatura camerei, abea apoi se baga la frigider. Pe o foaie de copt bine intinsa se deseneaza cu creionul diverse figurine. Se intoarce foaia invers pentru a nu patrunde creion in ciocolata . Se topeste ciocolata alba la bain marie si se umple un pos cu aceasta compozitie. Se traseaza diverse modele dupa imaginatie. Se lasa un pic pe masa iar apoi se baga in congelator. Se scot dupa cateva minute. Se desfac usor de pe hartie cu o spatula. Se aseaza frumos peste tort. Cine doreste poate desena direct pe tort cu glazura de ciocolata alba.

    [img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]

    [img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]

    [img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]
    dana
    dana
    Yummy mic
    Yummy mic


    Scorpion Varsta : 47
    Localizare : galati

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de dana Sam Feb 20, 2010 12:28 am

    imi plac fluturasii de pe tort..i-ai desenat pe hartia de copt...ce idee super! mersi frumos!
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Sam Feb 20, 2010 1:28 am

    Daaa, tare frumos este totuletul tau!
    Nu am incercat niciodata sa fac figurine din ciocolata. E greu?
    susu
    susu
    Admin


    feminin Balanta Varsta : 44
    Localizare : bucuresti
    Stare de spirit : buna

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de susu Sam Feb 20, 2010 1:52 am

    Este ceva mai dificil dar nu imposibil. Mi-a luat mai mult timp si trebuie sa ai rabdare. La inceput ies mai uratele apoi din ce in ce mai bine.
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de Mihaela Sam Feb 20, 2010 2:44 am

    Hmmmm e tare finutz, felicitari!
    mie nu-mi place ciocolata amaruie, banuiesc ca o pot inlocui cu ciocolata cu lapte, nu?
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Sam Feb 20, 2010 2:55 am

    arata foarte frumos,si sigur este si delicios
    susu
    susu
    Admin


    feminin Balanta Varsta : 44
    Localizare : bucuresti
    Stare de spirit : buna

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de susu Sam Feb 20, 2010 3:12 am

    Binenteles. Orice fel de ciocolata doar ca eu nu folosesc ciocolata de menaj pentru ca nu-mi place prefer sa iau una de mai buna calitate.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Sam Feb 20, 2010 3:44 am

    susu a scris:Binenteles. Orice fel de ciocolata doar ca eu nu folosesc ciocolata de menaj pentru ca nu-mi place prefer sa iau una de mai buna calitate.

    Depinde de calitatea cicolatei menaj. Aici gasesti ciocolata menaj extraordinara! Cine vrea, ii trimit !!!

    Continut sponsorizat


    Tort de ciocolata cu fluturi albi Empty Re: Tort de ciocolata cu fluturi albi

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun Mai 06, 2024 11:47 pm