Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Subiecte similare

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
Corina (3482)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
spicy (1621)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
ionela2682 (1505)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
lacramioara (1381)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
vdaiana (1335)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
mireya (1247)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
Pisyoana (1142)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
Mihaela (1058)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 
diana (1034)
Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_leftBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) BarBiscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

5 participanți

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Lun Noi 09, 2009 8:32 pm

    Biscuiti pascali



    Covrigeii astia se fac aici in perioada sarbatorii de Pasti, in forma de codita impletita.
    Eu am improvizat si aseara am facut asta:



    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


    Ultima editare efectuata de catre Salt'n Pepper in Mier Mar 31, 2010 10:42 pm, editata de 1 ori
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de lacramioara Lun Noi 09, 2009 8:42 pm

    Wow ce bine arata,sa va fie de bine
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de spicy Lun Noi 09, 2009 8:55 pm

    sunt sarati sau dulci?
    am observat ca aluatul e putin moale. asa trebuie sa fie?
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Lun Noi 09, 2009 9:04 pm

    Sunt dulci si aromati.
    Aluatul este ca o plastelina moale.
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de spicy Mar Noi 10, 2009 2:29 am

    arata ca acele prajiturele numai bune cu lapte.
    dana
    dana
    Yummy mic
    Yummy mic


    Scorpion Varsta : 47
    Localizare : galati

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de dana Mar Noi 10, 2009 7:34 pm

    arata delicios de bine!
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de spicy Mier Noi 11, 2009 10:25 pm

    Ale, la acest sfarsit de saptamana as vrea sa fac acesti covrigei, nu imi spui cum sa ii fac? de ce ingrediente am nevoie? am vazut eu acolo si ingredientele dar nu stiu daca le-am indentificat pe toate.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Mier Noi 11, 2009 10:31 pm

    ok, Ghea, voi posta si reteta exacta.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Mier Mar 31, 2010 10:29 pm

    500 gr unt la temp camerei
    500 gr zahar
    4 oua
    1/2 pahar suc portocale
    coaja rasa de la 3 portocale
    10 gr praf copt
    1 lingurita rasa de bicarbonat
    vanilie
    un pic de sare
    1,350 gr faina (cernuta impreuna cu praful de copt)
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Mihaela Mier Mar 31, 2010 10:30 pm

    da hai bre!
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Mier Mar 31, 2010 10:33 pm

    1.Bati la blender untul cu zaharul, sarea, coaja rasa si vanilia, 6-7 min pana sa se spumeze.

    2. Intr-un castron batem cu telul ouale si le punem in vasul robotului.

    3. Bicarbonatul se pune in sucul de portocale, amestecam bine si punem in vasul blenderului.

    4.Aduagam incet, incet faina cernuta cu praful de copt. Aluatul trebuie sa fie moale si spumos, usor de modelat.

    5. Acoperim aluatul si lasam 40-45 minute.

    6.Cuptorul se incalzeste bine la 180 grade.

    7. Se fac biscuiti in forma de codite impletite sau de melcisori, ii ungem cu amestec de galbenus si apa si ii coacem 20-25 minute.

    8. Se lasa sa se raceasca pe un gratar.

    Sunt deliciosi! Semnez si parafez!
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Mihaela Joi Apr 01, 2010 2:54 pm

    Am rupt pagina, se stie....
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Joi Apr 01, 2010 4:31 pm

    Vreau sa faci, nu sa rupi pagina... Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) 272571
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Mihaela Vin Apr 02, 2010 2:03 am

    Lasa nene ca o sa vezi!

    Continut sponsorizat


    Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca) Empty Re: Biscuiti pascali (reteta traditionala greceasca)

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 11:07 pm