Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Subiecte similare

    Concurs de fidelitate

    Photobucket

    Ultimele subiecte

    » 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

    » Alerta maxima pe sistemele cu Windows
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

    » Mucenici de peste tot
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

    » Ce mancam azi 3
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Cornulete cu rahat.
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

    » Taifas la cafeluta 5
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

    » Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

    » Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

    » PAINEA CU OREZ
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Ce mancam la micul dejun?
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Pe carari de munte
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Unt vs margarina
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

    » Prajitura "Ziua si noaptea"
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

    » Craciunul- sarbatoarea familiei
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Falafel- chiftelute din naut si legume
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Pandispan
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Să mai avem încredere în dolar?
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

    » PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

    » MELCISORI PIZZA
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

    » Musaca din vinete si cartofi
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

    » Gulii umplute cu ciuperci
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

    Cine este conectat?

    În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

    Nici unul


    Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

    Top postatori

    Salt'n Pepper (4110)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    Corina (3482)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    spicy (1621)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    ionela2682 (1505)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    lacramioara (1381)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    vdaiana (1335)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    mireya (1247)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    Pisyoana (1142)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    Mihaela (1058)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 
    diana (1034)
    11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_left11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Bar_right 


    visit counter

    All Cooking Sites

      11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic

      Pamico
      Pamico
      Admin


      masculin Berbec Varsta : 55
      Localizare : Craiova
      Stare de spirit : Buna, zice neuronul sef !

      11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic Empty 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic

      Mesaj Scris de Pamico Lun Apr 02, 2012 1:04 pm

      11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic

      Ştim cu toţii că în fiecare aliment putem găsi substanţe nocive pentru organism, cum ar fi aşa numitele E-uri,însă nimeni nu ne spune că mâncând o banală îngheţată de vanilie vom înghiţi şi secreţii anale şi urină de la castori sau că într-o ciocolată vom putea găsi păr de şobolan.

      [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

      Companiile alimentare pot face reclamă folosindu-se de expresii precum arome naturale, calorii reduse şi conţinut mare de vitamine, însă este puţin probabil ca acestea să promoveze utilizarea de vezici de la peşte, nisip sau păr uman, scrie Business Insider.

      Iată 11 ingrediente dezgustătoare pe care le-am putea consuma zilnic în 11 produse, fără să ne dăm seama:

      Colorant roşu: Roşu de coşenilă (carminul), o substanţă extrasă din insecta cu acelaşi nume, folosit de compania Starbucks în produsele gen frapuccino, pe care le etichetează ca fiind vegetale. Odată cu iaurtul, gemul, prăjiturile şi produsele din tomate pe care le-am consumat până acum se poate spune că am consumat şi cel puţin un kilogram de carmin. Asta înseamnă că am ingerat şi cel puţin 70.000 de coşenile. Gândacul este zdrobit pentru a se obţine colorantul roşu.

      Îngheţată: Secreţii anale de la castor. Aromele de vanilie şi căpşuni ale îngheţatelor ar putea fi intensificate de ''castoreum'', un amestec din secreţii anale şi urină de la castori. Se găseşte, de asemenea, în parfumuri. Amestecul respectiv este etichetat sub denumirea de ''arome naturale'', deci nu vom şti niciodată că le mâncăm.

      Bere: Vezici de peşte. Cleiul de peşte, obţinut din vezici uscate de peşte, îi dă berii aspectul de galben strălucitor.

      Chilli: Nisip. Unul dintre ingredientele cheie ale produsului Wendy's chili este dioxidul de siliciu, un agent anticoacere. Acesta este de fapt nisip sau pudră de sticlă.

      Jeleu sau gelatină: Ţesut conjunctiv de la animale. Gelatina este făcută din colagen, care este fiert în ţesut conjunctiv. În prezent, gelatina este cel mai probabil făcută din piele de porc.

      Guma de mestecat: Secreţii de la oaie. Lanolina, o secreţie uleioasă întâlnită în lâna de la oaie, este un aditiv folosit des la fabricarea gumei de mestecat. Poate fi găsită şi în produse cosmetice, de protecţie solară sau în produsele pentru copii.

      Brânza: Rumeguş. Celuloza, sau rumeguşul, este un ingredient ce se găseşte în brânza fărâmiţată. Ajută ca bucăţile de brânză să nu se unească între ele.

      Pâine: Pene de raţă şi păr de om. L-cisteina este un aminoacid adăugat la multe produse coapte, introducându-se în aluat cu scopul de a creşte viteza de procesare industrială. În timp ce o parte din L-cisteină este direct sintetizată în laboratoare, cea mai mare parte este extrasă dintr-o sursă ieftină şi abundentă de proteine ​​naturale: părul uman sau penele de raţă.

      Ciuperci: Larve. Autorităţile americane susţin că este legal să existe până la 19 larve şi 74 de acarieni într-o cutie de ciuperci conservate.

      Chipsurile de cartofi: Agenţi de curăţare. Bisulfitul de sodiu este utilizat în majoritatea agenţilor de curăţare folosiţi la vasele de toaletă. Este folosit, de asemenea, pentru a extinde durata de valabilitate şi pentru a decolora chipsurile.

      Ciocolata: Păr de şoarece. Nu spunem că părul de şoarece este ingredientul secret al ciocolatei... însă ar putea apărea accidental. Autorităţile americane permit existenţa unui fir de păr la o anumită cantitate de ciocolată.

      sursa

        Data/ora curentă este: Mar Mar 19, 2024 6:25 pm