Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
Corina (3482)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
spicy (1621)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
ionela2682 (1505)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
lacramioara (1381)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
vdaiana (1335)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
mireya (1247)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
Pisyoana (1142)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
Mihaela (1058)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 
diana (1034)
Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_leftTrufe de ciocolata cu coaja de portocala BarTrufe de ciocolata cu coaja de portocala Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

+5
spicy
mireya
MIHAELA 73
lacramioara
Admin
9 participanți

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Admin
    Admin
    Admin


    feminin Localizare : aici
    Stare de spirit : rabdare, rabdare, rabdare

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de Admin Joi Noi 19, 2009 2:30 pm

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala


    300 gr ciocolata menaj
    50 gr unt
    150 ml smantana
    90 gr biscuiti cu unt
    o ceasca de ceai plina cu coaja de portocala din dulceata
    razatura de la o portocala ( data pe razatoarea mare,nu pe cea fina)
    2-3 linguri de coniac

    cacao,nuca macinata,zahar pudra pt imbracarea lor

    Ciocolata se taie in bucati mici si se pune intr-un bol. Se adauga untul. Smantana se incalzeste si, cand e aproape sa fiarba, se pune peste ciocolata amestecand pana cand totul devine o crema fina. Se adauga razatura de portocala si se lasa 5-6 minute sa se raceasca. Amestecam de 2,3 ori. Apoi, adaugam coaja de portocala din dulceata ( taiata in cubulete mici,mici ),biscuitii rupti in bucati potrivite si coniacul. Se amesteca totul bine si se lasa o ora la frigider pana cand totul se intareste. Apoi, cu o lingurita luam din compozitie si prelucram cu mana bilute pe care le "imbracam " cu cacao,nuca pisata ori zahar pudra.

    Compozitia mea nu era f tare,cred ca ar tb pusi mai multi biscuiti. Insa am bagat 15 min la congelator si a fost mult mai bine[b][center]

    [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de lacramioara Joi Noi 19, 2009 3:08 pm

    wow ce bine arata
    multumim pentru reteta
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Vin Noi 20, 2009 1:10 am

    arata foarte binee,nu vrei sa imi trimiti prin pachet citeva,ingredientele ti le trimit eu
    mireya
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Pesti Varsta : 47
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de mireya Sam Noi 21, 2009 10:02 pm

    Gata ,le-am facut !!!!!! Alex ,sunt o minunatie !!!!!!
    [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de lacramioara Sam Noi 21, 2009 11:23 pm

    Bravo Mireya tare bine m-ai arata
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de spicy Dum Noi 22, 2009 10:45 pm

    Mirela unde ai gasit gem de portocale cu coaja de portocale in el?
    ce bine arata, si eu vreau. :)
    mireya
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Pesti Varsta : 47
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de mireya Lun Noi 23, 2009 12:16 am

    Ghea am gasit in Selgros ! Am pus dincolo poza cu borcanul de dulceata ! Are bucatile e coaja facute sul si e foarte buna !!!! Sprer sa mai gasesc ca vreau sa ma duc sa mai iau vreo 2-3 borcane sa am !!!!
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de Mihaela Lun Noi 23, 2009 3:00 pm

    Mai , sa ne lasi si noua, Ghea si tu, doar un borcan! :D :D :D
    mireya
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Pesti Varsta : 47
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de mireya Mier Noi 25, 2009 11:28 pm

    Mihaela a scris:Mai , sa ne lasi si noua, Ghea si tu, doar un borcan! :D :D :D
    Am fost si mi-am mai luat 2 borcane ! :D V-am lasat si voua!!!! :)
    Eva Maria Scumpa
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Pesti Varsta : 44
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa Sam Dec 19, 2009 6:28 am

    Alexandra,

    am postat si eu poze cu trufele facute de mine, dar nu le vad, cica ar fi numai o pagina la acest topic. De ce oare?

    Intrasem de fapt sa spun ca am facut trufele de ciocolata si am dus la sala de fitness unde ma duc eu (fitness terapeutic). Whoaaaaaaa... S-au adunat roi in jurul farfuriilor si ... s-au topit instantaneu trufele mele... Au mancat in loc de warm-up! :lol: :lol: :lol:
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Lun Dec 21, 2009 12:40 am

    Eva, sigur ai postat aici pozele cu trufe? Pentru ca, nu-mi explic cum ar fi putut disparea.... 😢
    Eva Maria Scumpa
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Pesti Varsta : 44
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa Vin Dec 23, 2011 10:06 am

    Maine fac trufele! Si vreau sa incerc sa acopar o parte din ele in alune de copac (hazelnuts) rumenite in cuptor...

    Poate reusesc sa fac poze si sa postez... Vreau sa le fac pentru fata - are petrecere la gradi si sigur vor avea succes!
    mariana
    mariana
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Fecioara Varsta : 51
    Localizare : Galati
    Stare de spirit : optimista

    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de mariana Mar Feb 14, 2012 5:52 pm

    Arata foarte bine si nici nu cred ca sunt dificil de facut!
    Spor la treaba ,Eva,sa iti iasa trufele!O sa le incerc si eu cand o sa dispun de mai mult timp!

    Continut sponsorizat


    Trufe de ciocolata cu coaja de portocala Empty Re: Trufe de ciocolata cu coaja de portocala

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mar Mar 19, 2024 12:32 pm