Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 51 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 51 Vizitatori

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
Corina (3482)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
spicy (1621)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
ionela2682 (1505)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
lacramioara (1381)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
vdaiana (1335)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
mireya (1247)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
Pisyoana (1142)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
Mihaela (1058)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 
diana (1034)
Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_leftPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos BarPrajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

+2
mimmi
ionela2682
6 participanți

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    ionela2682
    ionela2682
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de ionela2682 Mar Iul 27, 2010 5:16 pm

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    PENTRU BLAT AVEM NEVOIE DE:
    4 oua
    150 g zahar
    3 lg ulei
    50 g cacao
    100 g faina
    1 plic praf de copt
    esenta de rom
    Pentru bombitede branza
    250 g branza de vaca
    50 g nuca de cocos
    50 g zahar
    50 g lapte praf
    2 galbenusuri
    3 lg amidon cu varf
    Mai intai pregatim bombitele din branza prin amestecarea tuturor ingredientelor pana la omogenizarea completa

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Pentru blat procedam ca la chec ,adica se mixeaza bine albusurile cu putina sare ,se adauga zaharul ,se mix pana se topeste ,se adauga faina cacaoa ,praful de copt
    Se formeaza bilutele de branza cu mainile umede si se asaza in forma de tort tapetata cu hartie de copt

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    se toarna compozitia cu cacao

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    se zgaltana putin forma sa se acopere bombitele si se da la cuptor pana trece testul scobitorii.

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    se pudreaza

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    se portioneaza dupa ce s-a racit,

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    Sursa acestei prajituri a fost blogul
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    mimmi
    mimmi
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 30
    Localizare : cluj
    Stare de spirit : Niciodata nu spun NU

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de mimmi Mar Iul 27, 2010 5:23 pm

    Arata super !!!
    diana
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Berbec Varsta : 49
    Localizare : timis
    Stare de spirit : optimista

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de diana Mar Iul 27, 2010 6:17 pm

    o ce fain arata...cred ca e delicioasa ... Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos 459104
    vdaiana
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Sagetator Varsta : 46
    Localizare : Timisoara

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de vdaiana Mar Iul 27, 2010 6:37 pm

    iuuuu ce faina e! nu e toata branza, dar are branza si are cacaooo! Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos 27442
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de Corina Mier Iul 28, 2010 4:12 pm

    imi place ideea cu bombitele, dar nu mananc branza in prajituri..oare ce bombite as putea face??
    diana
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Berbec Varsta : 49
    Localizare : timis
    Stare de spirit : optimista

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de diana Mier Iul 28, 2010 4:36 pm

    rafaello cu lapte praf?..cand am vazut prima data poza asata am crezut ce e..
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de Corina Mier Iul 28, 2010 4:53 pm

    la rafaello m-am gandit si eu...
    ionela2682
    ionela2682
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de ionela2682 Vin Aug 20, 2010 5:21 pm

    diana a scris:rafaello cu lapte praf?..cand am vazut prima data poza asata am crezut ce e..

    nu cred ca ar merge ! alea contin unt si cred ca s-ar dezintegra....
    andreea
    andreea
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 31
    Localizare : bucuresti
    Stare de spirit : optimista

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Prajitura cu ciocolata si bombite cu branza si cocos

    Mesaj Scris de andreea Joi Sept 16, 2010 7:08 pm

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


    • Pentru blat:
    • 5 oua
    • 150 g zahar
    • 3 linguri ulei
    • 50 g cacao
    • 100 g faina
    • 1 lingurita praf de copt
    • esenta de rom
    • Pentru bombitele de branza:
    • 250 g branza de vaci
    • 50 g nuca de cocos
    • 50 g zahar
    • 2 galbenusuri
    • 3 linguri amidon
    • Pentru sosul de ciocolata
    • 50 g ciocolata cu lapte
    • 50 g ciocolata amaruie
    • 4 linguri lapte
    • 1 lingura unt

    Mod de preparare

    Blat:
    Albusurile se bat spuma tare cu un praf de sare. Se adauga zaharul si se mixeaza pana se obtine o spuma lucioasa.
    Galbenusurile se amesteca bine cu uleiul si esenta de rom si se toarna peste albusuri, amestecand usor. Faina se amesteca cu praful de copt si cacao si se incorporeaza in compozitie, amestecand usor, cu miscari de jos in sus.
    Bombitele de branza:
    Branza se mixeaza bine cu zahar. Se adauga galbenusurile, pe rand, mixand bine dupa fiecare. adaugam apoi nuca de cocos si amidonul. Cu mainile umezite se formeaza bombitele.
    Se aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt,
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    apoi se acopera cu aluatul de cacao pentru blat.

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Se da tava la cuptor la foc mediu, pana blatul trece proba scobitorii.
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    Sosul de ciocolata:
    ciocolata se rupe bucatti si se amesteca cu laptele si untul si se pune la microunde sau pe bain-marie.
    Dupa ce scoatem prajitura din cuptor, lasam putin sa se racoreasca, apoi turnam sosul deasupra si lasam in tava pana la racirea completa, apoi se portioneaza.
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    vdaiana
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Sagetator Varsta : 46
    Localizare : Timisoara

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de vdaiana Joi Sept 16, 2010 8:18 pm

    foarte faina, dar...
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    andreea
    andreea
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 31
    Localizare : bucuresti
    Stare de spirit : optimista

    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de andreea Joi Sept 16, 2010 8:56 pm

    ops nu am cautat...ce fac acum? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

    Continut sponsorizat


    Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos Empty Re: Prajitura cu bombite de branza si nuca de cocos

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 8:39 am