Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Vitamina C EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Vitamina C EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Vitamina C EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Vitamina C EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Vitamina C EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Vitamina C EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Vitamina C EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Vitamina C EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Vitamina C EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Vitamina C EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Vitamina C EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Vitamina C EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Vitamina C EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Vitamina C EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Vitamina C EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Vitamina C EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Vitamina C EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Vitamina C EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Vitamina C EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Vitamina C EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Vitamina C EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Vitamina C EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Vitamina C EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Vitamina C EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Vitamina C EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 47 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 47 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
Corina (3482)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
spicy (1621)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
ionela2682 (1505)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
lacramioara (1381)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
vdaiana (1335)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
mireya (1247)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
Pisyoana (1142)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
Mihaela (1058)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 
diana (1034)
Vitamina C Bar_leftVitamina C BarVitamina C Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

3 participanți

    Vitamina C

    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Vitamina C Empty Vitamina C

    Mesaj Scris de lacramioara Mar Oct 06, 2009 2:44 pm

    Vitamina C (acidul ascorbic, vitamina antiscorbutica)

    Vitamina C prezinta o importanta capitala pentru organism. Principalele ei proprietati sunt urmatoarele:
    intervine in fenomenele de oxidoreducere, fiind cel mai puternic antioxidant;
    este antiinfectioasa, tonifianta, antitoxica;
    participa la asimilarea de catre organism a fierului;
    previne si vindeca scorbutul;
    mareste rezistenta vaselor sanguine ;
    contribuie la formarea globulelor rosii, a dintilor si oaselor;
    are rol de reglare a nivelului glicemiei si al colesterolului, de distrugere a toxinelor acumulate in organism;
    intervine in buna functionare a tesuturilor, precum si a diferitelor organe;
    participa la transformarile chimice ale proteinelor, lipidelor si glucidelor, la formarea substantelor intercelulare ;
    diminueaza perioadele de convalescenta;
    este eficienta in reducerea ritmului de opacjfiere a cristalinului (indeosebi la persoanele varstnice);
    intarzie aparitia cataractei si-i reduce gravitatea cu cca 50%;
    impiedica depunerea grasimilor la nivelul ficatului asigura functionarea normala a celulei hepatice;
    intervine in metabolismul carotenilor ;
    protejeaza acidul folie ;
    are actiune antialergica ;
    ca laxativ natural;
    scade incidenta aparitiei de cheaguri in vasele sanguine;
    mareste gradul de absorbtie a fierului organic;
    reduce efectele unui numar mare de alergeni;
    asigura coeziunea celulelor proteice, marind astfel durata vietii.

    Datorita acestor proprietati, vitamina C este indicata intr-un mure numar de afectiuni, cum ar fi: forme incipiente de scorbut, boli infectioase acute si febrile, surmenaj fizic si intelectual, anemii, anorexie, oboseala, neadaptarea organismului la frig, diferite alergii, arsuri, hemoragii nazale si hemoragii vaginale, acnee, celulita, stres, carenta de calciu (fracturi, osteomielita, paradontoze, carii dentare, tulburari de crestere), raceala si gripa, tulburari respiratorii, artrita, diaree, hipcolesterolemie, hipertensiune arteriala si ateroscleroza, diferite tulburari digestive, afectiuni vasculare, deficiente in buna functionare a glandelor sexuale, angine, sinuzite, gingi-vite, diferite toxicoze, diabet, astenii, insuficienta cardiaca, reumatism cardiovascular, pneumonii si pleurezii, tuberculoza pulmonara, astm bronsic, dificultati in mentinerea sarcinii si asigurarea alaptarii, in cicatrizarea ranilor si tratarea contuziilor uscate, inflamatii ale cailor biliare, hepatice si ciroze hepatice etc. In plus, s-a aratat ca aceasta vitamina este si antiaterosclerogena.
    Necesarul de vitamina C

    pentru un adult sanatos este de 73 mg/zi. La femeile aflate in perioada de graviditate, acesta este de cea 100 mg/zi, iar la cele care alapteaza - de 50 mg/zi. Necesarul de vitamina C al copiilor este de 1,5-2 mg/kilogram-corp/zi, in functie de varsta. Sunt si autori care recomanda doze de vitamina C mai mici. Aportul de vitamina C trebuie marit pentru muncitorii care lucreaza in mediu cu plumb, benzen sau lacuri, precum si in cazul sportivilor, in perioadele de antrenament (pana la 200 mg/zi). De asemenea, necesarul este mai mare in unele cazuri patologice cu metabolismul crescut, apoi in bolile infectioase, tuberculoza, ulcer gastric si ulcer duodenal, precum si la varstnici si la fumatori (fiecare tigara fumata distruge intre 25 si 100 mg) etc. Vitamina C este consumata mult mai repede in conditii de stres. Actiunea antiaterosclerotica, anticolesterolica a vitaminei C, precum si procesul de activare a circulatiei sanguine capilare datorat acesteia sunt favorizate prin asocierea ei cu vitaminele B3 si P.
    Surplusul de vitamina C se elimina rapid din organism.

    Hipovitaminoza C se evidentiaza prin urmatoarele simptome : oboseala, sangerari ale pielii si a mucoaselor, umflarea dureroasa a incheieturilor, incetinirea cresterii, tulburari in activitatea sistemului nervos si a celui muscular, diminuarea rezistentei organismului la infectii, fragilizarea capilara si aparitia hemoragiilor gingivale, respiratie greoaie, dureri ale oaselor, tahicardie, paradontoza, hipotensiune arteriala, acumularea de colesterol in organism (hipercolesterolemie), instalarea asteniei de primavara etc. In cazul hipovitaminozelor C severe, apare si afectiunea cunoscuta sub denumirea de scorbut ("boala marinarilor"). Profilaxia hipovitaminozei C se poate realiza usor, prin asigurarea unui aport zilnic corespunzator, deoarece aceeasi vitamina nu se acumuleaza in organism, excesul fiind eliminat in permanenta pe cale renala.
    Acidul ascorbic

    e foarte usor solubil in apa. Din pacate, dintre toate vitaminele, vitamina C este cel mai usor distrusa Iu contactul cu diferiti factori de mediu. Astfel, ea este deosebit de sensibila la caldura, prin fierbere si prajire, de la caz la caz, putandu-se pierde 30 pana la 90% din continutul initial al alimentelor. De asemenea, e sensibila la lumina si la aer (oxigen).

    Ar mai trebui cunoscut si luat in considerare faptul ca aspirina poate mari de pana la trei ori viteza de eliminare a vitaminei C din organism; in plus, dupa numai doua-trei luni de pastrare, in majoritatea fructelor si legumelor, continutul in vitamina C scade la jumatate si continua sa scada pana la valori minime. In aceasta categoric de produse vegetale intra indeosebi cartofii si merele. Astfel, de la un continut initial in vitamina C de cea 25 mg/100 g, cartofii ajung la o cantitate de cea 5 mg/100 g, iar merele - de la 10 mg/100 g, la numai 1 mg/100 g. Fac exceptie fericita de la acest neajuns varza alba cruda si indeosebi cea murata. Desigur ca acelasi lucru se petrece si in cazul celorlalte specii de varza (rosie, de Bruxelles si indeosebi cea de frunze), care sunt cu mult mai bogate atat in acid ascorbic, cat si in celelalte trofine. Trebuie tinut cont si de faptul ca rezervele de vitamina C stocate in ficat la un moment dat, daca nu sunt mereu refacute, sunt suficiente numai pe o perioada de doua-trei, maximum patru luni.

    Astfel, pentru a preveni instalarea hipovitaminozei C, in perioada iarna-primavara, in afara consumului de varza, se recomanda ceaiurile de macese si cele din fructe de catina alba pulpele de macese si fructele de catina alba (conservate in miere), precum si pasta de macese, coacazele negre, frunzele de patrunjel, boiaua de ardei rosu dulce , sau suplimente nutritive ce contin extrase concentrate din aceste plante sau chiar vitamina C.
    Sursa:Tratamente naturiste.ro
    TC.Dana
    TC.Dana
    Admin


    feminin Localizare : Traverse City, MI USA
    Stare de spirit : Bine dispusa

    Vitamina C Empty Re: Vitamina C

    Mesaj Scris de TC.Dana Mar Oct 06, 2009 8:37 pm

    Buna informatie Lacramioara, daca-mi dai voie as vrea sa fac o mica corectie. 73mg vitamina C este mult mai putin decat este de fapt necesar. Si aici s-a stabilit ca doza este 80mg pentru adulti, dar fiecare medic spune ca doza trebuie revizuita pentru ca avem nevoie de cel putin 500mg zilnic. In caz de boala se ridica doza pana la 3000 zilnic. Am intrebat si eu daca nu este periculos si m-au raspuns ca nu. Nu depozitam vit C in organism, si eliminam surplusul. Primul semn ca poti lua mai putin este diareea.
    Inca un lucru....Poate nu am vazut eu in articol, asa ca daca e imi cer scuze de repetitie, vitamina C ajuta la absorbirea fierului. Asa ca, daca mancati ceva cu fier( fasole boabe rosie, spanac) adaugati si ceva cu vitamina C. Rosii, lamaie,depinde de mancare. ;)
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Vitamina C Empty Re: Vitamina C

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Mar Oct 06, 2009 8:41 pm

    Patrunjelul contine mai multa vitamina C decat o lamaia.
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Vitamina C Empty Re: Vitamina C

    Mesaj Scris de lacramioara Mar Oct 06, 2009 8:45 pm

    Eu nu ma supar pentru corectie este bine venita informatia ta si nu numai,eu asa am copiat cum am gasit pe net.
    TC.Dana
    TC.Dana
    Admin


    feminin Localizare : Traverse City, MI USA
    Stare de spirit : Bine dispusa

    Vitamina C Empty Re: Vitamina C

    Mesaj Scris de TC.Dana Mar Oct 06, 2009 8:48 pm

    Stiu Lacramioara, ca asa e trecut peste tot. Ma bucur ca nu esti suparacioasa :cheers:
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Vitamina C Empty Re: Vitamina C

    Mesaj Scris de lacramioara Mar Oct 06, 2009 8:52 pm

    Si eu ma bucur :cheers: cand primesc sfaturi de la voi

    Continut sponsorizat


    Vitamina C Empty Re: Vitamina C

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 8:51 am