Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Asa se mananca pe la noi EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Asa se mananca pe la noi EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Asa se mananca pe la noi EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Asa se mananca pe la noi EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Asa se mananca pe la noi EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Asa se mananca pe la noi EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Asa se mananca pe la noi EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Asa se mananca pe la noi EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Asa se mananca pe la noi EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Asa se mananca pe la noi EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Asa se mananca pe la noi EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Asa se mananca pe la noi EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Asa se mananca pe la noi EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Asa se mananca pe la noi EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Asa se mananca pe la noi EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Asa se mananca pe la noi EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Asa se mananca pe la noi EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Asa se mananca pe la noi EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Asa se mananca pe la noi EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 40 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 40 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
Corina (3482)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
spicy (1621)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
ionela2682 (1505)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
lacramioara (1381)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
vdaiana (1335)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
mireya (1247)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
Pisyoana (1142)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
Mihaela (1058)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 
diana (1034)
Asa se mananca pe la noi Bar_leftAsa se mananca pe la noi BarAsa se mananca pe la noi Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

+2
Daniela
Admin
6 participanți

    Asa se mananca pe la noi

    Admin
    Admin
    Admin


    feminin Localizare : aici
    Stare de spirit : rabdare, rabdare, rabdare

    Asa se mananca pe la noi Empty Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de Admin Vin Dec 25, 2009 4:34 pm

    Mi-a venit ideea acestui subiect gandindu-ma ca, in fiece zona din tara, pregatirea mesei de sarbatori este la fel, insa ....diferita!
    De exemplu, in zona din care provin, DObrogea, la "slanina" se zice "sunca", iar "sangerete" nu se face.
    Toba, caltabosi se fac doar la Carciun, iar racitura (piftie- prin alte parti) se face de Revelion.
    Voi incerca sa va arat cam ce si cum se fac produsele traditionale aici.Dar pt fiecere reteta, va exista un topic separat.
    La voi, ce se prepara in aceste zile de sarbatoare?
    Daniela
    Daniela
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Berbec Varsta : 44
    Localizare : Floresti, jud. Cluj
    Stare de spirit : -

    Asa se mananca pe la noi Empty Re: Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de Daniela Mier Dec 30, 2009 3:15 pm

    Bineinteles ca noul, modernul si-a facut loc si in bucatarie, asa ca in Ardeal au intervenit mici modificari. Va spun asa, in mare, ce-mi amintesc si ce stiu de la bunica.
    Inainte de Craciun se taie porcul. Se fac jumari, "cartabosi", carnati (care neaparat trebuie afumati), "ptishca" (nu stiu cum sa scriu sa fie usor de ctit, cert e ca in "besica porcului", adica in vezica, se pune carne, grasime - in unele zone si pasat ), sangerete (noi nu am facut niciodata, mi se pare asa de scarbos). Carnea se taie in bucati, se prajeste in untura si se pune in borcan, sa fie pentru "la vara", iar slanina se sareaza bine si se pune la "murat" (este ultima care se da la fum). Tot la fum se da si sunca, facuta din picior de porc, ce se mananca de Pasti.
    De Craciun se facea cozonac (cu mac sau nuca) sau "baigli", iar de Anul Nou se faceau placinte sau "pancove" (gogosi). Tot atunci se faceau raciturile. De Boboteaza se face toba, "casul de porc" - din cap de porc si carne (care pana atunci au stat la sarat).
    Oasele si ciolanele de porc se dadeau la fum si se puneau in pod, cu slanina, de unde ajungeau tot anul.
    Acum s-a dus traditiile culinare: mergem la magazin si cumapram tot ce avem neovie sau tot ce ne place.
    Eu am pastrat unele obiceiuri: fac carnati afumati si jumari de Craciun si fac racituri de Anul Nou.
    mireya
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Pesti Varsta : 47
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

    Asa se mananca pe la noi Empty Re: Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de mireya Lun Ian 04, 2010 11:51 pm

    Si noi taiem porcul cu 2 zile inainte de Craciun(mostenire din familia sotului -asa s-a facut mereu la ei ).Din el ,facem pentru Craciun :toba ,carnatii ,caltabosii,sarmale ,friptura ,topim grasimea pentru untura (cu toate ca eu nu folosesc...),iar de Revelion piftia .Restul de carne ..o congelam .mama facea o sunca cum n-am mai mancat ......de pe burta ,taia sunca (grasimea de 1 cm .cu sorici pe ea ) ,o taia bucati mai mici si o baga la borcan cu saramura si usturoi !! Mancam .....mmmmmce buna era ....n-am facut singura niciodata .....
    Ana
    Ana
    Yummy mic
    Yummy mic


    Leu Varsta : 40
    Localizare : Torino
    Stare de spirit : yupppiii!

    Asa se mananca pe la noi Empty Re: Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de Ana Mar Ian 05, 2010 9:44 pm

    ... fetelor fie piinea cit de rea TOT MAI BINE E IN TARA MEA (ROMANIA) (de sarbatori)... citind cum pregatiti sarbatorile mi se face un dor de acasaaaaaaa... :) La multi ani si toate cele bune ptr 2010
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Asa se mananca pe la noi Empty Re: Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Mier Ian 06, 2010 4:07 am

    mi-ati adus dorul de casa ,de obiceiuri
    mama mea face pt boboteaza toba
    sugar&spice
    sugar&spice
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Scorpion Varsta : 47
    Localizare : Wi/Cluj/Ludus
    Stare de spirit : I do belive in magic

    Asa se mananca pe la noi Empty Re: Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de sugar&spice Joi Ian 07, 2010 12:01 pm

    Daniela a scris:Bineinteles ca noul, modernul si-a facut loc si in bucatarie, asa ca in Ardeal au intervenit mici modificari. Va spun asa, in mare, ce-mi amintesc si ce stiu de la bunica.
    Inainte de Craciun se taie porcul. Se fac jumari, "cartabosi", carnati (care neaparat trebuie afumati), "ptishca" (nu stiu cum sa scriu sa fie usor de ctit, cert e ca in "besica porcului", adica in vezica, se pune carne, grasime - in unele zone si pasat ), sangerete (noi nu am facut niciodata, mi se pare asa de scarbos). Carnea se taie in bucati, se prajeste in untura si se pune in borcan, sa fie pentru "la vara", iar slanina se sareaza bine si se pune la "murat" (este ultima care se da la fum). Tot la fum se da si sunca, facuta din picior de porc, ce se mananca de Pasti.
    De Craciun se facea cozonac (cu mac sau nuca) sau "baigli", iar de Anul Nou se faceau placinte sau "pancove" (gogosi). Tot atunci se faceau raciturile. De Boboteaza se face toba, "casul de porc" - din cap de porc si carne (care pana atunci au stat la sarat).
    Oasele si ciolanele de porc se dadeau la fum si se puneau in pod, cu slanina, de unde ajungeau tot anul.
    Acum s-a dus traditiile culinare: mergem la magazin si cumapram tot ce avem neovie sau tot ce ne place.
    Eu am pastrat unele obiceiuri: fac carnati afumati si jumari de Craciun si fac racituri de Anul Nou.

    Daniela,noi la ptishsca ii zicem chisca si mama mai punea si orez in ea si de obicei o fierbea in oala cu sarmale pe care le mancam in prima zi de Craciun.

    Continut sponsorizat


    Asa se mananca pe la noi Empty Re: Asa se mananca pe la noi

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 7:21 am