Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Importanta legumelor in alimentatie EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Importanta legumelor in alimentatie EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Importanta legumelor in alimentatie EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Importanta legumelor in alimentatie EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Importanta legumelor in alimentatie EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Importanta legumelor in alimentatie EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Importanta legumelor in alimentatie EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Importanta legumelor in alimentatie EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Importanta legumelor in alimentatie EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Importanta legumelor in alimentatie EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Importanta legumelor in alimentatie EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Importanta legumelor in alimentatie EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Importanta legumelor in alimentatie EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Importanta legumelor in alimentatie EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Importanta legumelor in alimentatie EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Importanta legumelor in alimentatie EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Importanta legumelor in alimentatie EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Importanta legumelor in alimentatie EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 44 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 44 Vizitatori

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
Corina (3482)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
spicy (1621)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
ionela2682 (1505)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
lacramioara (1381)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
vdaiana (1335)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
mireya (1247)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
Pisyoana (1142)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
Mihaela (1058)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 
diana (1034)
Importanta legumelor in alimentatie Bar_leftImportanta legumelor in alimentatie BarImportanta legumelor in alimentatie Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

4 participanți

    Importanta legumelor in alimentatie

    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de lacramioara Mar Noi 10, 2009 7:08 pm

    Legumele trebuie sa ocupe un loc important in hrana omului, datorita continutului mare
    de substante hranitoare si in special de vitamine
    , a caror lipsa sau insuficienta in alimentatie
    poate provoca serioase tulburari in metabolismul uman, in special la copii, predispunandu-i la diferite boli. Cele mai frecvente vitamine ce se gasesc in majoritatea legumelor sunt:
    A, B, C, D, E, K, PP.

    Un om matur, in functie de activitatea pe care o depune î️n 24 ore, are nevoie de vitamina A - 1 mg, vitamina B1 si B2 cate 2 mg, vitamina C - 50 mg, vitamina PP - 20 mg. In cazul efortului fizic, cantitatea de vitamine C, B si PP se dubleaza. Continutul in saruri minerale sporeste valoarea alimentara a legumelor. Sarurile minerale au un rol important in formarea si intarirea oaselor, in formarea hemoglobinei din sange, precum si la neutralizarea activitatii secretiilor gastrice. Majoritatea legumelor contin saruri de calciu, fier, magneziu, fosfor, etc. Avand aceste calitati, legumele nu ar trebui sa lipseasca din meniul nostru zilnic.
    Sursa:gradinadelegume
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de spicy Mar Noi 10, 2009 9:40 pm

    pot spune ca pana sa o nasc pe Sara nici nu am gatit cu legume aproape deloc . acum insa cea mai mare parte din preparatele pe care le pregatesc pentru familie sunt pe baza de legume. nu numai ca sunt sanatoase dar sunt si bune. iar acum cu atatea retete ai de unde alege.
    dana
    dana
    Yummy mic
    Yummy mic


    Scorpion Varsta : 47
    Localizare : galati

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de dana Mier Noi 11, 2009 3:04 pm

    bineinteles ca sunt foarte bune si sanatoase legumele,atat crude cat si fierte.cand cumpar morcovi trebuie sa iau mai mult pentru-ca dragos si mona ii devoreaza...cumpar din acela cu pamant pe el...este de-al nostru ,romanesc ca e mai gustos si dulce..... cand am fost la tara bunica punea varza si le-a dat cotorul sa-l manance...era bataie pe cotor cine sa manance primul :)
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de spicy Mier Noi 11, 2009 4:50 pm

    Dana bataie pentru cotor e si la noi acasa, a fost si cand am fost copii, acum e la fel Chiar aseara am facut paste cu varza si Sara a mancat tot cotorul, si cand s-a terminat mi-a mai cerut dar nu am avut de unde sa ii dau si am intrebat-o daca vrea gulie. i-am curatat o bucatica de gulie si a infulecat-o pe toata.

    aici ma mosteneste pe mine ca si mie imi placeau legumele crude.
    fetelor eu mananc crud si cartof (nu mult), conopida. :lol:
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de lacramioara Mier Noi 11, 2009 7:44 pm

    Cartof crud mananca si fetita mea,dar binenteles ii dau o bucatica mica,fetita mea mai ia si cutia cu margarina si-si baga degetele in ea si infuleca,daca ati vedeao ati zice ca nu a mancat de o saptamana,iar fratele ei imi spune ca de ce o las sa manance asa si atunci ii spun:
    Dar si tu cand erai de varsta ei deschideai frigiderul si luai pachetul de margarina si muscai din el,si eu atunci trebuia sa-mi cumpar altul ca sa mai pot face prajituri
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de spicy Mier Noi 11, 2009 7:55 pm

    nu e rau cate o bucatica d ecartof crud, dar inceraca sa nu o lasi sa manance prea multa margarina mai ales goal. Sa stii ca si fetita mea are tendinta sa isi bage degetele in cutia de margarina dar eu nu o las, mai fura ea cate putin dar stie ca nu are voie.
    nu stiu eu am asa o "fobie" fata de margarina, incerc pe cat posibil sa o folosesc cat mai putin cu putinta.
    lacramioara
    lacramioara
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 44
    Stare de spirit : Foarte buna

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de lacramioara Mier Noi 11, 2009 7:58 pm

    Nu stiu ce sa zic dar eu zic ca este buna ,deoarece este o margarina vegetala ceea ce nu face rau ficatului
    spicy
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de spicy Mier Noi 11, 2009 8:25 pm

    am inteles .
    Pebles
    Pebles
    Admin


    feminin Capricorn Varsta : 34
    Localizare : Botosani
    Stare de spirit : Fericita

    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de Pebles Lun Mai 16, 2011 8:43 pm

    Si eu sunt de parere ca legumele sunt foarte importante in alimentatia fiecarui om.Pentru a aduce aportul necesar de nutrienti se recomanda a fi mancate in stare cruda,sau cat mai putin procesate termic.

    Eu incerc ca in fiecare zi sa mananc macar o leguma sau o salata de legume,dar recunosc,nu-mi iese mereu.

    Continut sponsorizat


    Importanta legumelor in alimentatie Empty Re: Importanta legumelor in alimentatie

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 6:21 am