Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Subiecte similare

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Sportul la copii ! EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Sportul la copii ! EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Sportul la copii ! EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Sportul la copii ! EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Sportul la copii ! EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Sportul la copii ! EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Sportul la copii ! EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Sportul la copii ! EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Sportul la copii ! EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Sportul la copii ! EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Sportul la copii ! EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Sportul la copii ! EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Sportul la copii ! EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Sportul la copii ! EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Sportul la copii ! EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Sportul la copii ! EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Sportul la copii ! EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Sportul la copii ! EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Sportul la copii ! EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Sportul la copii ! EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Sportul la copii ! EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Sportul la copii ! EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Sportul la copii ! EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Sportul la copii ! EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Sportul la copii ! EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 52 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 52 Vizitatori

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
Corina (3482)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
spicy (1621)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
ionela2682 (1505)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
lacramioara (1381)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
vdaiana (1335)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
mireya (1247)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
Pisyoana (1142)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
Mihaela (1058)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 
diana (1034)
Sportul la copii ! Bar_leftSportul la copii ! BarSportul la copii ! Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

4 participanți

    Sportul la copii !

    CARMENICA
    CARMENICA
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 58
    Localizare : intr-o zona buna din Bucuresti,aoleu...nu-i Primaverii !
    Stare de spirit : io zic ca-i buna !

    Sportul la copii ! Empty Sportul la copii !

    Mesaj Scris de CARMENICA Dum Mar 06, 2011 11:08 pm

    Multe mamici sunt adeptele principiului "mai bine sa faca un sport ,decat sa bata mingea aiurea pe strada!"
    La mine n-a fost chiar asa,pentru ca stiam ce inseamna viata de sportiv cu avantajele si dezavantajele ei!

    Ce inseamna,ca un copil sa inceapa o viata de sportiv ?
    Avantaje:

    * reduce riscul mortii premature;

    * reduce riscul aparitiei bolilor de inima, a diverselor forme de cancer si a doua tipuri de diabet;

    * previne aparitia problemelor de tensiune;

    * ajuta la mentinerea greutatii corporale si reduce riscul aparitiei obezitatii;

    * reduce riscul aparitiei osteoporozei;

    * ajuta la o mai buna socializare si inlatura comportamentele antisociale;

    * o metoda de relaxare prin reducerea stresului, depresiei si anxietatii

    * Se relaxeaza si se distreaza in aer liber.

    *Invata sa aiba o viata si o alimentatie sanatoasa.

    *Isi fac prieteni noi, socializand mai usor.

    *Invata sa lucreze in echipa, sa joace cinstit, sa aprecieze munca altora.

    *Au mai multa incredere in ei.


    Parintii trebuie:
    1. Sa ii ofere copilului suport emotional. Sa vada daca cel mic este atras sau nu de sport in general. Sa discute cu copilul lor despre sporturile lui preferate.

    2. Sa consulte un medic si, in situatia in care copilul are probleme de sanatate , sa aleaga sportul recomandat sau sa opteze pentru gimnastica medicala. Sportul nu trebuie exclus de tot din viata copilului nostru.

    3. Sa caute cat mai multe informatii in legatura cu sportul potrivit in functie de varsta, costuri, avantaje, dezavantaje si sa le prezinte cat mai clar copilului lor.

    4. Sa aiba asteptari moderate in ceea ce priveste posibilele performante ale copilului in sport.

    5. Sa fie alaturi de copil la diverse manifestatii sau antrenamente sportive pentru ca cel mic sa vada in mod concret ce implica acel sport.

    Daca copilul alege sa practice un sport ,parintii trebuie:

    1. Sa sustina implicarea copilului din toate punctele de vedere: sa achizitioneze echipamentul corespunzator daca este necesar, sa il ajute la concursurile sportive si sa il determine sa treaca peste eventualele momente de plictis.

    2. Sa discute regulat cu antrenorul pentru a detecta la timp unele probleme ce pot aparea la antrenamente.

    3. Sa vorbeasca cu copilul lor despre modul in care decurge relatia cu antrenorul sau ceilalti coechipieri. Astfel, poti vedea daca are probleme de adaptare in acea colectivitate.

    4. Sa isi ajute copilul sa se obisnuiasca cu esecurile in sport si sa priveasca totul ca pe un joc. La o varsta frageda copilul tinde sa fie foarte afectat de orice experienta negativa iar esecul poate fi o cauza a pierderii increderii in sine sau a renuntarii la sportul respectiv.

    5. Sa organizeze timpul copilului in asa fel incat scoala sa nu fie neglijata in detrimentul sportului sau copilul sa nu se simte sufocat de prea multe teme si antrenamente.

    Parintii tind sa faca greseli:

    1. Nu se documenteaza si nu vorbeste cu copilul sau in privinta sportului potrivit , alegand gresit, gandindu-se doar la propriile dorinte.

    2. Are asteptari mult prea mari de la copil, visand la o cariera in sport. Astfel, copilul se simte suprasolicitat si nu mai vede sportul ca pe un mod de relaxare, ci ca pe o corvoada.

    3. Investind intr-un sport si in copilul sau, parintele devine prea exigent, in dorinta de a suplini rolul antrenorului acasa. De cele mai multe ori insa, aceasta atitudine autoritara duce la dezvoltarea unui complex de inferioritate la copil.

    4. Nu tine legatura cu antrenorul si nu vorbeste cu copilul sau despe posibilele probleme de la antrenament.

    5. Tinde sa compare performantele copilui lor cu alte altora, inhiband-ul pe cel mic, care nu numai ca nu se va mai simti bine practicand acel sport, dar va deveni invidios pe ceilalti colegi.

    Cateva din sporturile potrivite copiilor cu varste fragede:

    Inotul
    Recomandat in special bebelusilor si copiilor peste 6 ani.
    Unul dintre cele mai ieftine sporturi pentru ca echipamentul este format din: costum de baie, casca de inot, aripioare, brasiere, veste, colac de inot, slapi si ochelari de inot.
    Recomandat copiilor astmatici sau celor excesiv de agitati. Aduce beneficii sistemului nervos, respirator, musculator si cardiovascular.
    Bazinul este foarte important in practicarea acestui sport asa ca ar fi bine sa vizitezi mai multe bazine pentru ca piscinele cu probleme, in care se folosesc prea multe chimicale, pot fi daunatoare sanatatii copilului tau.

    Scrima
    Recomandat copiilor putin mai mari, de peste 10 ani pentru ca este considerat si un sport al mintii, nu numai al trupului.
    Cei care practica scrima au plamani mai puternici, iar riscul aparitiei bolilor de inima sau a obezitatii se reduce.
    Este un sport ieftin pentru ca echipamentul este de cele mai multe ori furnizat de cluburi. Daca nu, el nu se schimba des si este compus din : pantofi de sport, jacheta, pantaloni , echipament de protectie si spada.

    Tenis
    Este un sport ce poate fi inceput devreme, la 6-7 ani si se bucura de o mare popularitate in momentul de fata.
    Avantajele practicarii acestui sport sunt ca il mentine pe copilul tau in forma, ii dezolta spiritul de competite, dar si gandirea.
    Inconvenientul principal ar fi costurile ridicate ce implica practicarea lui. Totusi, daca nu vrei ca copilul tau sa faca o cariera din tenis, poti depasi problema financiara.
    Un alt dezavantaj al tenisului ar fi ca dezvolta corpul unilateral, copilul fiind nevoit sa execute exercitii in plus pentru partea nesolicitata a trupului.

    Sporturile de echipa
    Marele avantaj al sporturilor de echipa este ca ii invata pe copii cum sa interactioneze unii cu ceilalti , cum sa se bucure pentru succesul altora si cum sa fie parte a unei echipe.
    Copilul invata notiuni ca perseverenta si rabdare practicand aceste sporturi.
    Dezavantajul sporturilor de echipa poate fi faptul ca dezamagirea copilului legata de esec poate aparea mai des, deoarece in echipa nu poti controla individual rezultatul.

    Dragi mamici,vegheati la sanatatea copilului dvs si indreptati-le pasii catre un sport ! Oricare ar fi el ! Sportul la copii ! 381741
    _________________
    CARMENICA
    CARMENICA
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 58
    Localizare : intr-o zona buna din Bucuresti,aoleu...nu-i Primaverii !
    Stare de spirit : io zic ca-i buna !

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de CARMENICA Dum Mar 06, 2011 11:40 pm

    Eu am practicat ani buni,voleiul ...cam pana la 18 ani ! Am renuntat si regret si azi Sportul la copii ! 87146 !
    Intr-adevar viata de sportiv in afara dezavantajului,ca in perioada copilariei,papusa si masinile le cam lasi sa se prafuiasca ,este plina de prietenie,munca,pasiune,incurajare,uneori lacrimi de bucurie sau esec,dar toate la un loc te fac sa existi ca om !
    Fiul meu cel mic ( acum are 22 de ani) intre varsta de 6 si 14 ani a practat inotul in cadrul unui Colegiu Sportiv din Bucuresti !
    De la 10 ani au inceput concursurile in tara,unde pleca cate o saptamana doar cu colegii de aceeasi varsta si antrenorul!
    Incepand cu 14 ani,a fost cooptat in echipa de Pentatlon Modern a Clubului Sportiv Olimpia Bucuresti,unde a inceput sa practice 5 sporturi : Inot,atletism,tir,scrima si calarie !
    Doua antrenamente zilnice dimineata si seara de luni pana sambata si scoala i-au ocupat tot timpul. Frant e putin spus,cum venea acasa ,uneori dupa orele 22 .
    Acum este student anul I,la Educatie Fizica si Sport.Antrenamentele sunt mai dese,scoala mai grea,iar concursurile sunt de acum balcanice si europene !
    Cu toata munca de mic copil,bataturile din palme,lipsa distractiilor,credeti ca ii pare rau? Nu ! Nu concepe sa se trezeasca in vreo dimineata si sa nu faca antrenament! In singura zi fara antrenament,duminica,el pleaca si alearga cativa km ,pe aleile din parcul Lia Manoliu !
    mariana
    mariana
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Fecioara Varsta : 51
    Localizare : Galati
    Stare de spirit : optimista

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de mariana Lun Mar 07, 2011 3:37 pm

    Sportul la copii ! 51787 felicitari fiului tau!Bravo!Fiica mea, care are 14 ani,a practicat o perioada scurta tenisul,a fost si la volei putin,dar atunci cand a mai crescut a abandonat totul din pacate,calculatorul,plimbarile cu colegii sunt mai importante decat orice sport,regret ca nu am putut sa o fac sa nu renunte atat de usor.
    CARMENICA
    CARMENICA
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 58
    Localizare : intr-o zona buna din Bucuresti,aoleu...nu-i Primaverii !
    Stare de spirit : io zic ca-i buna !

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de CARMENICA Lun Mar 07, 2011 10:19 pm

    Conteaza foarte mult sa fie sustinut!
    La prima infrangere,adica locul 2,chiar daca isi ascundea lacrimile si strangea din dinti vrand sa para "barbat",l-am incurajat si i-am zis simplu ca lacrimile nu strica,nu-i stirbeste nimic si pe viitor la urmatorul concurs va da tot ce poate,mai bine !
    Nu l-am certat,adica da,l-am altoit o singura data ! Sportul la copii ! 327283
    Avea 10-11 ani si pentru ca nu vroiam sa-i cumpar nu stiu ce masinuta,mi-a zis " in gluma",ca in concursul care avea loc a doua zi va lua locul 2 ! Asta insemna sa nu dea din picioare ! Ei... atunci ,a fost singura si ultima data cand "si-a luat-o" ! A doua zi a luat,toate probele cu locul 1,mandru de el ,dar c-o urma rosie pe fund! Masinuta tot nu i-am luat-o ! Sportul la copii ! 132683

    Cand a trecut de la Natatie,la Pentatlon Modern l-am intrebat daca isi doreste si mai ales daca poate face fata efortului!
    A vrut ,iar dupa 3 luni deja intra in randul celor mai buni tragatori cu pistolul,cam dupa 6 luni s-a acomodat cu calul,prietenul lui drag ,iar la scrima a invatat la fel de repede! Asta cand doresti si vrei !

    Sportul la copii ! 2eusp5j

    Sportul la copii ! 1q1ok3

    Sportul la copii ! 2dmbdxi
    CARMENICA
    CARMENICA
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 58
    Localizare : intr-o zona buna din Bucuresti,aoleu...nu-i Primaverii !
    Stare de spirit : io zic ca-i buna !

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de CARMENICA Mar Mar 08, 2011 9:26 pm

    Sportul la copii ! Xfzxaw

    Sportul la copii ! 2j1siew

    Sportul la copii ! 24zdowg
    CARMENICA
    CARMENICA
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 58
    Localizare : intr-o zona buna din Bucuresti,aoleu...nu-i Primaverii !
    Stare de spirit : io zic ca-i buna !

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de CARMENICA Sam Mar 12, 2011 4:12 am

    Sportul la copii ! 1zvzept

    Sportul la copii ! 1zgu8gh

    Sportul la copii ! 2dmbkop
    mireya
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Pesti Varsta : 47
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de mireya Sam Mar 12, 2011 9:26 pm

    Ce frumos ! Imi place calutul ala de-mi vine sa-l pup!!!!
    Felicitari baiatului tau!!!! Sportul la copii ! 447619
    sugar&spice
    sugar&spice
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Scorpion Varsta : 47
    Localizare : Wi/Cluj/Ludus
    Stare de spirit : I do belive in magic

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de sugar&spice Sam Mar 26, 2011 2:32 am

    Tia face balet si tap si din aprilie fotbal!Se cam bat cap in cap dar orice miscare e f prolifica!
    Mai am in cap pt vara asta arcul cu sageti pt ea.
    mariana
    mariana
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Fecioara Varsta : 51
    Localizare : Galati
    Stare de spirit : optimista

    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de mariana Sam Mar 26, 2011 4:39 pm

    BRAVO,BRAVO,BRAVO! Sportul la copii ! 447619

    Continut sponsorizat


    Sportul la copii ! Empty Re: Sportul la copii !

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 5:24 am