Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Salata de vinete prajite EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Salata de vinete prajite EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Salata de vinete prajite EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Salata de vinete prajite EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Salata de vinete prajite EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Salata de vinete prajite EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Salata de vinete prajite EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Salata de vinete prajite EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Salata de vinete prajite EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Salata de vinete prajite EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Salata de vinete prajite EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Salata de vinete prajite EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Salata de vinete prajite EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Salata de vinete prajite EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Salata de vinete prajite EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Salata de vinete prajite EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Salata de vinete prajite EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Salata de vinete prajite EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Salata de vinete prajite EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Salata de vinete prajite EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Salata de vinete prajite EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Salata de vinete prajite EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Salata de vinete prajite EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Salata de vinete prajite EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Salata de vinete prajite EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 34 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 34 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
Corina (3482)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
spicy (1621)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
ionela2682 (1505)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
lacramioara (1381)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
vdaiana (1335)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
mireya (1247)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
Pisyoana (1142)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
Mihaela (1058)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 
diana (1034)
Salata de vinete prajite Bar_leftSalata de vinete prajite BarSalata de vinete prajite Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

3 participanți

    Salata de vinete prajite

    Daniela
    Daniela
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Berbec Varsta : 43
    Localizare : Floresti, jud. Cluj
    Stare de spirit : -

    Salata de vinete prajite Empty Salata de vinete prajite

    Mesaj Scris de Daniela Lun Aug 30, 2010 10:10 pm

    Reteta o am de la mama, o stie din Israel. Nu stiu daca acestea ii sunt originile, daca se face si la noi, cert e ca noua ne place. Poate o fi avand si o denumire speciala, eu insa asa ii numesc.
    Ingrediente:
    - vinete (in functie de cat doriti sa faceti, puteti chiar sa puneti pe iarna, insa atunci aveti nevoie si de conservant)- eu am folosit 2 vinete
    - ulei, sare, zahar, otet - dupa gust (din ele se vor prepara un sos asemena celui pentru ardeii copti)
    obs. eu am pus o lingurita sare, 4 lingurite zahar, o lingura ulei si 2 linguri otet
    - usturoi (dupa preferinte, eu am folosit 3 catei)

    Preparare:
    - vinetele se spala, se taie codita si se curata din loc in loc (sa ramana ca o zebra) sau nu se curata (dupa preferinta)
    - se taie rondele sau lunguiet, se sareaza si se lasa la stors in strecuratoare vreo 2-3 ore

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


    - dupa ce iese apa din vinete, se sterg rondelele cu un prosop de hartie si se prajesc in ulei; se scot pe servetele de hartie pentru a mai elimina din ulei
    - se pregateste sosul din sare, zahar, otet si ulei, peste care se pune usturoiul pisat

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    - intr-un vas (sau borca daca sunt pentru iarna) se pun vinetele prajite in straturi si se rastoarna sosul peste ele.

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    Eu le-am servit cu cartofi copti la cuptor si carne de porc, dar merg cu orice merg si ardii copti.

    Pofta buna!
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Salata de vinete prajite Empty Re: Salata de vinete prajite

    Mesaj Scris de Corina Lun Aug 30, 2010 10:30 pm

    fix la ardeii copti ma gandeam, ca sunt o alternativa buna...voi incerca si eu
    ionela2682
    ionela2682
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

    Salata de vinete prajite Empty Re: Salata de vinete prajite

    Mesaj Scris de ionela2682 Lun Aug 30, 2010 11:24 pm

    acelasi lucru se poate face si cu dovlecei ! dovlecel ,vanata si usturoi...!yammy...!chiar ca nu am facut demult...am si uitat...!

    Continut sponsorizat


    Salata de vinete prajite Empty Re: Salata de vinete prajite

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 4:42 am