Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 29 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 29 Vizitatori

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
Corina (3482)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
spicy (1621)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
ionela2682 (1505)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
lacramioara (1381)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
vdaiana (1335)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
mireya (1247)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
Pisyoana (1142)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
Mihaela (1058)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 
diana (1034)
Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_leftCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat BarCe tari am vazut, ce mancaruri am gustat Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

+5
tudorluca
vdaiana
Corina
andreea
Salt'n Pepper
9 participanți

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Aug 29, 2010 5:36 pm

    Ati fost in afara tarii?
    Ce ai gustat dintre produsele traditionale ale tarii respective? Ce ti-a placut, ce nu?
    Ce ti-a atras atentia in materie de gastronomie in tara respectiva?
    andreea
    andreea
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 31
    Localizare : bucuresti
    Stare de spirit : optimista

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de andreea Dum Aug 29, 2010 7:04 pm

    eu nu am fost in nicio tara straina [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Corina Dum Aug 29, 2010 7:08 pm

    eu din fericire am calatorit foarte foarte mult...voi incerca sa-mi aduc aminte ce-am gustat si mancat din produsele specifice tarilor vizitate....
    vdaiana
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Sagetator Varsta : 46
    Localizare : Timisoara

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de vdaiana Dum Aug 29, 2010 7:15 pm

    am fost doar in ungaria de cateva ori si o data in germania. pe moment nu stiu, dar incerc sa-mi aduc aminte ce am mancat pe acolo si daca m-a impresionat ceva anume. :)
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Corina Dum Aug 29, 2010 7:21 pm

    pe mine m-au impresionat branzeturile in Franta, am stat 3 saptamani si am avut vreme sa incerc muuuulte feluri.
    De asemenea mancarea din Portugalia mi-a placut foarte mult....dar si in Spania se papa binisor!
    in Ungaria am mancat oarecum ca acasa, adica prea putine lucruri noi, deoarece noi gatim mai mult ungureste p-aci prin Ardeal, si ca sa nu generalizez, cel putin in fam mea sa se mananca...
    In Italia a fost musai sa mananc pizza, si stiu ca nu m-a impresionat pe moment...dra revin sa detaliez zilele astea
    tudorluca
    tudorluca
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Gemeni Varsta : 51
    Localizare : capitala Romaniei
    Stare de spirit : in urcare

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de tudorluca Dum Aug 29, 2010 10:47 pm

    Da am gustat din gastronomia multor tari.....cand ma intorc din calatoria de acum o sa detaliez pentru fiecare tara in parte...despre condimentarea mancarurilor...despre bauturi despre vasele/ustensilele in care/cu care se faceau bunatatile....
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Corina Dum Aug 29, 2010 10:49 pm

    Ramo...abia astept. te astetam, sincer, cu drag sa vii la topicul asta!
    vdaiana
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Sagetator Varsta : 46
    Localizare : Timisoara

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de vdaiana Dum Aug 29, 2010 11:23 pm

    Mi-am adus aminte cu ce amintire culinara am venit din Germania: Kaiserschmarrn (clatite rupte imperiale). De fapt este o mancare specific austriaca, dar io in Germania am aflat de ea. Ungureste le zice császármorzsa.
    Reteta ar fi cam asa, insa io am invatat varianta economica si mai simpla.
    Aceste clatite rupte pot fi servite la micul dejun sau ca desert, cu zahar praf sau cu un gem acrisor. Io am mancat cu gem de mere acrisoare si a fost super. Am incercat si cu gem de caise sau simplu fara nimic adaugat, la fel de fain :)
    Mi se pare ca am postat undeva poza, tre sa caut.

    Asa arata (poza de pe net):

    [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Mihaela Lun Aug 30, 2010 1:53 pm

    Corina a scris:pe mine m-au impresionat branzeturile in Franta, am stat 3 saptamani si am avut vreme sa incerc muuuulte feluri.
    De asemenea mancarea din Portugalia mi-a placut foarte mult....dar si in Spania se papa binisor!
    in Ungaria am mancat oarecum ca acasa, adica prea putine lucruri noi, deoarece noi gatim mai mult ungureste p-aci prin Ardeal, si ca sa nu generalizez, cel putin in fam mea sa se mananca...
    In Italia a fost musai sa mananc pizza, si stiu ca nu m-a impresionat pe moment...dra revin sa detaliez zilele astea
    Ai mare dreptate cori...branza din franta mi-a placut si mie...in special cea cu nuci, cand am fost pentru prima in Italia am murit de foame, nimic nu-mi placea...totul imi parea negatit.Acum sa merg iar...ca stiu eu ce sa-mi comand, folosesc chiar si acasa unele trucuri.Iti dau dreptate si cand spui ca "noi gatim mai mult ungureste ", dar tot mi-e dor sa mananc un bob-guias facut de un bucatar ungur,de o ciorba , la Piatra Craiului unde este un restaurant cu specific unguresc....eeee diferenta!
    ionela2682
    ionela2682
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de ionela2682 Lun Aug 30, 2010 6:53 pm

    miha cum adica ai murit de foame in italia? Al meu sot pleaca saptamana asta ,urmez si eu in viitorul apropiat si tare mi-e frica ...oare ce voi manca...pastele nu prea le agreez eu asa mult dar....om vedea !dar sigur vom gasi ceva ...,conserve,pate ...acolo sa avem dupa ce bea apa...! Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat 272571 Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat 918937 ( Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat 879161 Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat 820933 poate asa)
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Mihaela Lun Aug 30, 2010 7:12 pm

    Ionela draga,nu-mi placea nimic atunci , la primul contact, mancam doar curcan la gratar, mai rar gaseam pui. dar acum stiu o pizzerie super delicioasa pizza face .
    Sti ca de curand am fost in Medgidia? la eoliene?

    Revin sa-ti spun ca nu trebuie sa te sperii, in magazine gasesti mancare chiar foarte buna.Noi acum, majoritatea produselor le cumparam din it.
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Corina Lun Aug 30, 2010 7:26 pm

    Ionela gasesti de toate in Italia, nu mori de foame, Doamne fereste!
    mireya
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Pesti Varsta : 47
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de mireya Lun Aug 30, 2010 9:38 pm

    Din fericire pot scrie si eu la topicul asta ,sper sa ma descurc la denumiri...
    In Grecia mi-a placut foarte mult mousaka ,caracatita prajita ,suvlaki,tzatziki....nici nu mai stiu ce-am mancat .In concluzie ,daca ai pe cineva care sa-ti explice din ce e mANCAREA respectiva ,mananci foarte sanatos si foarte bine !!!!
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Corina Lun Aug 30, 2010 10:09 pm

    mmmm, abia astept sa ajung si eu in grecia!
    ionela2682
    ionela2682
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de ionela2682 Lun Aug 30, 2010 11:17 pm

    Mihaela a scris:Ionela draga,nu-mi placea nimic atunci , la primul contact, mancam doar curcan la gratar, mai rar gaseam pui. dar acum stiu o pizzerie super delicioasa pizza face .
    Sti ca de curand am fost in Medgidia? la eoliene?

    Revin sa-ti spun ca nu trebuie sa te sperii, in magazine gasesti mancare chiar foarte buna.Noi acum, majoritatea produselor le cumparam din it.

    ooo dar medgidia e inconjurata de eoliene! unde te uiti mai pun astia cate una!
    Mihaela
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Ro-BH-Oradea

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Mihaela Mar Aug 31, 2010 12:07 am

    noi am fost chiar acolo unde se lucra la ultima [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] am adus un ulei special
    ionela2682
    ionela2682
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 42
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de ionela2682 Mar Aug 31, 2010 1:03 am

    pe langa Satu Nou, Mircea Voda nu? acolo am vazut ca lucrau cand am plecat la Fetesti saptamana trecuta!
    avatar
    Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Fecioara Varsta : 40
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Corina Mar Aug 31, 2010 1:05 am

    feteleeee, mutati-va la cafeluta!
    georgiana_dana83
    georgiana_dana83
    Admin


    feminin Berbec Varsta : 41
    Localizare : iasi
    Stare de spirit : vesela si deschisa la nou

    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de georgiana_dana83 Dum Mar 20, 2011 9:42 pm

    eu am fost in Austria si Germania ,au mancaruri foarte bune dar sunt cam grele dupa mine. ei gatesc mai gras ,in rest semipreparate si lazi de bere.

    Continut sponsorizat


    Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat Empty Re: Ce tari am vazut, ce mancaruri am gustat

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 3:21 pm