Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Muratura de ardei umpluti cu varza EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 34 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 34 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
Corina (3482)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
spicy (1621)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
ionela2682 (1505)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
lacramioara (1381)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
vdaiana (1335)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
mireya (1247)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
Pisyoana (1142)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
Mihaela (1058)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 
diana (1034)
Muratura de ardei umpluti cu varza Bar_leftMuratura de ardei umpluti cu varza BarMuratura de ardei umpluti cu varza Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

5 participanți

    Muratura de ardei umpluti cu varza

    mimmi
    mimmi
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Varsator Varsta : 30
    Localizare : cluj
    Stare de spirit : Niciodata nu spun NU

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de mimmi Mier Aug 18, 2010 11:20 pm

    Ingrediente:
    aproximativ 2 kg de ardei gras
    1 varza de aproximativ 2 kg
    sare mare
    apa 2,5 l
    boabe de mustar
    boabe de piper
    frunze de visin
    marar
    1 hrean
    frunze de dafin
    frunze de telina
    cimbru

    Prima data se taie varza julien,se freaca cu sare mare,se stoarce si se lasa asa 2-3 ore.
    Intre timp se scoate cotorul ardeilor si se spala.Se umple ardeii cu varza(dupa ce a stat varza)se indeasa bine varza in ei.Se curata hreanul si se taie pe lungime.Pe fundul borcanului se pune:marar,cimbru,frunze de telina,3 frunze de visin si 3-4 bucati de hrean (la borcan mare).Se pun ardeii in picioare,iar deasupra se mai pun 2 bucati de hrean.Se pune apa la fiert,cu 2 linguri de sare mare,boabe de mustar si boabe de piper,dupa ce a fiert se lasa la racit (dar nu de tot) si se pune peste ardei.Se lasa la loc racoros 2-3 saptamani la murat.

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    mihaellas
    mihaellas
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Rac Varsta : 43
    Localizare : lehliu gara
    Stare de spirit : fericitaaaaa!

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de mihaellas Mar Aug 24, 2010 8:04 pm

    deliciosi! in zona noastra se amesteca varza cu morcov si ies...o nebunie!
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de catta Sam Sept 11, 2010 7:38 pm

    La fel ii fac si eu Varza rosie cu morcovi si telina putin hrean si restul ca peste tot saramura si mirodenii,o minunatie,tot ce se mai face ardei in gradina este arvunit pentru reteta asta.
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Dum Sept 12, 2010 4:00 am

    la noi la neamt se numesc verze,se pot face si simple fara ardei
    msss,luni imi trimit sotul sa imi cumpere varza sa fac si eu dar simple
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de catta Lun Sept 13, 2010 8:29 am

    Tatal meu este din Neamt din satul Hangu loc in care am copilarit pana pe la 13 ani (numai vara in vacante)si bucataria moldoveneasca imi place la nebunie,imi aduc aminte de multe lucruri din camara moldovei dar o sa le postez la locul lor dar tu sa-mi dai reteta sarmalelor cu urda ca nu mai am de unde sa fac rost de ea, ca din pacate nu mai am pe nimeni acolo sa imi spuna.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Lun Sept 13, 2010 1:11 pm

    MIHAELA 73 a scris:la noi la neamt se numesc verze,se pot face si simple fara ardei
    msss,luni imi trimit sotul sa imi cumpere varza sa fac si eu dar simple

    Mihaaa, reteta! Ca vreau si eu!
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Mar Sept 14, 2010 1:02 am

    ale tai varza fideluta si pui apa cu sare ca la varza murata,chiar acuma i_am spus si miine merge sa ia varza
    o sa fiu un pic off topic
    catta eu asa le faceam,puneam ceapa,morcov,loboda(taiata marunt si frecata cu sare)scursa o pui,marar,leustean,le incalzeam,eu nu prajesc cind ies aburi iau de pe foc
    adaugam orezuliar cind se racea compozitia adaugam urda si un ou-doua si le umpleam in foi de vita
    ultima mincare cind am plecat in italia a fost bors si sarmale cu buruieni(asa le spuneam eu)
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Mar Sept 14, 2010 1:07 am

    Mai, ia faceti voi sarmalele astea, ca prea bine suna!
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Mar Sept 14, 2010 1:46 am

    ale,duc dorul,,buruienilor,,din romania
    la anul sper sa merg de paste acasa ca sa gasesc
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de catta Mar Sept 21, 2010 6:08 pm

    Si cum am spus ultima recolta de ardei au mers la umplut cu varza dupa cum urmeaza:
    Ingrediente:Ardeii curatati[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Ingrediente:Varza rosie
    Telina
    Morcov
    Ceapa alba si rosie si usturoi
    Hrean
    Marar si frunze de telina
    care nu apar in poza plus ardei iute trei bucati
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Am tocat varza,morcovii si telina si am trecut la umplut.Pe fundul borcanului am asezat marar,telina,ceapa rosie si catva catei de usturoi dupa care am umplut cu ardeii umpluti,iar deasupra inca un rand de marar,telina,ceapa si usturoi,plus printre ei hrean si ardeii iuti.Saramura ca la restul cu mustar piper si dafin si sare binenteles,rece ca de obicei si legata si la racoare.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    Continut sponsorizat


    Muratura de ardei umpluti cu varza Empty Re: Muratura de ardei umpluti cu varza

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 10:45 pm