Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Produse biologice - Pagina 2 EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Produse biologice - Pagina 2 EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Produse biologice - Pagina 2 EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Produse biologice - Pagina 2 EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Produse biologice - Pagina 2 EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Produse biologice - Pagina 2 EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Produse biologice - Pagina 2 EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Produse biologice - Pagina 2 EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Produse biologice - Pagina 2 EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Produse biologice - Pagina 2 EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Produse biologice - Pagina 2 EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Produse biologice - Pagina 2 EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Produse biologice - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Produse biologice - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Produse biologice - Pagina 2 EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Produse biologice - Pagina 2 EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Produse biologice - Pagina 2 EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Produse biologice - Pagina 2 EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 35 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 35 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
Corina (3482)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
spicy (1621)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
ionela2682 (1505)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
lacramioara (1381)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
vdaiana (1335)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
mireya (1247)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
Pisyoana (1142)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
Mihaela (1058)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 
diana (1034)
Produse biologice - Pagina 2 Bar_leftProduse biologice - Pagina 2 BarProduse biologice - Pagina 2 Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

+13
MIHAELA 73
sugar&spice
Pisyoana
mihaellas
Corina
diana
Mihaela
Eva Maria Scumpa
spicy
ionela2682
eleni
mireya
Salt'n Pepper
17 participanți

    Produse biologice

    Sondaj

    Folositi produse biologice?

    [ 3 ]
    Produse biologice - Pagina 2 Bar_left23%Produse biologice - Pagina 2 Bar_right [23%] 
    [ 5 ]
    Produse biologice - Pagina 2 Bar_left38%Produse biologice - Pagina 2 Bar_right [38%] 
    [ 5 ]
    Produse biologice - Pagina 2 Bar_left38%Produse biologice - Pagina 2 Bar_right [38%] 

    Total voturi: 13
    Sondaj inchis
    Eva Maria Scumpa
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Pesti Varsta : 44
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa Mar Apr 27, 2010 4:50 pm

    Alexandra,

    eu am vazut o emisiune facuta de Jamie Oliver pe tema gainilor si tipuri de crestere... Cele mai nasoale sunt... battery chicken - gainile crescute in custi, vreo 8 intr-un metru patrat (tocmai vor sa refaca legea, sa le scada la 6 pe metru patrat - si vorbim de Anglia). Apoi sunt cele crescute in... tarc si, tot asa, vor sa descreasca numarul pe metrul patrat, nu-mi mai aduc aminte cate erau... Ultima categorie sunt cele libere sau free range. Astea sunt varianta gainilor fericite de pe la tara de la noi, care se bucura si de viermii din curtea vecinului sau din batatura si de socializarea cu alte... semene de prin sat.

    Pangasius nu mancam, nici aici nici in Romania. Mancam cod si somon. Imi plac foarte mult acesti pesti si nu prea au oase.

    Mihaellas, esti o norocoasa cu ouale de tara. Cat despre produsele organice, mai sunt si ele patate, dar, in special, mai mici. Dar le prefer asa, zau...
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Mar Apr 27, 2010 5:16 pm

    Ce zici tu, Eva este frumos!!!
    Aici, in maaaari crescatorii de pui, renumite de altfel, s-au gasit lucruri inacceptabile nu doar din punct de vedere igienic si al normelor de protectie, ci ... Dar sa va povestesc!
    Puii erau crescuti in hale imense, luminate puternic non-stop, deci ei mancau non-stop. Asa se face ca erau indopati si cresteau in 2 luni cat altii in 2 ani. Insa, fiind unii peste altii, foarte multi mureau. Atunci cand se facea "curatenie" puii morti erau adunati in munti de mortaciuni, in afara halelor. Insa pana sa fie adunati, ceilalti pui, mai ciuguleau si ei cate putin....
    Apoi, acei munti de pui morti erau carati intr-o alta incinta a firmei care se ocupa cu fabricarea ingrasamintelor. Din ei se facea hrana pentru....pui!
    Da, da! Puii din hale erau hranti cu acele ingrasaminte. Adica puii erau hraniti cu....pui!

    Si reportajele astea cu camera ascunsa s-au facut pe timp indelungat, la diferite firme, pe intreg teritoriul Greciei.

    Aaaa, si inca ceva: cica pasarile de curte au carnea mai galbena. Stiti ce le fac? Ii indoapa in ultimele zile/ saptamani inainte de taiere doar cu porumb! Si sunt vanduti ca....pui/ cocosi de curte!
    Eva Maria Scumpa
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Pesti Varsta : 44
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa Mar Apr 27, 2010 5:42 pm

    Da, si Jamie s-a ocupat de acest aspect, cu ce sunt hraniti puii... Nu e tocmai roz situatia... Sa speram ca se va imbunatati! Pentru binele nostru...

    (Daca ti-as spune ca asta tocmai mi-a adus aminte de un SF vechi in care se arata cum va ajunge civilizatia umana in viitorul nu prea indepartat - totul tehnologizat, mancarea e pilule... despre care un om - neintegrat in societate, in sufletul sau cu o farama de normalitate - descopera ca erau facute din... oamenii care mureau! Sau, oare, nu era chiar asa SF???)
    Pisyoana
    Pisyoana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Gemeni Varsta : 38
    Localizare : Atena
    Stare de spirit : foarte buna... de la Anastasia mi se trage :)

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Pisyoana Sam Mai 22, 2010 2:34 am

    sugar&spice
    sugar&spice
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Scorpion Varsta : 47
    Localizare : Wi/Cluj/Ludus
    Stare de spirit : I do belive in magic

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de sugar&spice Sam Mai 22, 2010 4:03 am

    Fetelor ama vut in mana dvd-ul: Food.INC insa nu am avt tim sa il vad .E tot un documenar despre mancarea noasra de toate zilele.Cred ca il gasiti pe amazon.com.
    Biologic mananc de la mine din gradina.Pui cumpar de la supermarket dar porc si vita cumpar bio de la o ferma din apropiere!Porci/vite cresute doar cateva pe teren mare si cu mancare fara antibiotice.

    Intr-adevar e mare diferenta de carne.Daca cumpar fructe si legume cumpar productii de-ale noastre.
    Eva Maria Scumpa
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Pesti Varsta : 44
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa Sam Mai 22, 2010 4:28 am

    Oana, nu am citit articolul din... Libertatea - linkul pe care ni l-ai recomandat, insa... te-ai gandit ca poate fi, indiferent de directia dorita, desi e cat se poate de explicita in acest caz, o manipulare in masa, ceva de genul... monkey see, monkey do...??? (Cum altfel si-ar mai pastra bastanii profiturile afacerilor lor???)
    sugar&spice
    sugar&spice
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Scorpion Varsta : 47
    Localizare : Wi/Cluj/Ludus
    Stare de spirit : I do belive in magic

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de sugar&spice Sam Mai 22, 2010 6:19 am

    Eva sa stii ca mie mi se pare ca aceste companii care produc unele produse biologice nu prea au mari sanse de supravietuire tocmai din cauza "bastanilor" care fac mult si ieftin si de multe ori si prost.
    Eva Maria Scumpa
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Pesti Varsta : 44
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa Lun Mai 24, 2010 5:33 pm

    Bineinteles, Adela.
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Lun Mai 24, 2010 10:41 pm

    Salt'n Pepper a scris:Ce zici tu, Eva este frumos!!!
    Aici, in maaaari crescatorii de pui, renumite de altfel, s-au gasit lucruri inacceptabile nu doar din punct de vedere igienic si al normelor de protectie, ci ... Dar sa va povestesc!
    Puii erau crescuti in hale imense, luminate puternic non-stop, deci ei mancau non-stop. Asa se face ca erau indopati si cresteau in 2 luni cat altii in 2 ani. Insa, fiind unii peste altii, foarte multi mureau. Atunci cand se facea "curatenie" puii morti erau adunati in munti de mortaciuni, in afara halelor. Insa pana sa fie adunati, ceilalti pui, mai ciuguleau si ei cate putin....
    Apoi, acei munti de pui morti erau carati intr-o alta incinta a firmei care se ocupa cu fabricarea ingrasamintelor. Din ei se facea hrana pentru....pui!
    Da, da! Puii din hale erau hranti cu acele ingrasaminte. Adica puii erau hraniti cu....pui!

    Si reportajele astea cu camera ascunsa s-au facut pe timp indelungat, la diferite firme, pe intreg teritoriul Greciei.

    Aaaa, si inca ceva: cica pasarile de curte au carnea mai galbena. Stiti ce le fac? Ii indoapa in ultimele zile/ saptamani inainte de taiere doar cu porumb! Si sunt vanduti ca....pui/ cocosi de curte!

    eu in romania am facut practica la avicola,cam ce ai scris tu mai sus asa se face
    din mortaciuni se facea faina de oase
    ce vremuri erau,furam oua si in autubuz fiind aglomerat mi le faceau omleta in geanta
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de catta Sam Sept 18, 2010 11:59 pm

    Pisyoana a scris: In Romania, multa lume mananca pestele ala, e ieftin si nu are oase... dar daca vezi cu ce ii injectau ( urina de la femeile gravide ca nu stiu ce naiba contine ) iti venea sa vomiti.

    Super tare ma apuc sa caut si eu reportajul sa vad ca nu stiam dar intreb si eu ca nestiutorul cat costa un kg de file. Iar apropo de produse bio daca ma duc eu cu rosiile mele in piata scriu ca sunt bio 100 la 100 dar cand vad numai rosii ne uniforme credeti ca mai cumpara cineva. Si le las la pretul pietii,nu mai mult.Marea majoritate a lumii nici nu-i intereseaza ce cumpara si din lipsa de bani.La fel si eu nu citesc prospecte sau ce contine doar termenul de garantie si acolo mai rad cu nevastamea ca daca vezi ca expira dupa muuult timp sigur este natural cu ghilimele de rigoare.Suntem ca in bancul cu "si cati ani ai tataie .....33 nepoate.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Sept 19, 2010 5:14 am

    Cata, trimite-mi-le mie pe toate!
    eee, aici lumea a inceput sa se destepte: nu mai cumpara de la supermarket-uri legume-fructe si merg in piete si aleg de la tarani.
    Iar eu daca nu vad rosia cu imperfectiuni si marul cu pete, daca le vad mari si lucioase, pa-pa! Nu iau nimic!
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de catta Dum Sept 19, 2010 2:11 pm

    Nu este vorba de imperfectiuni ci de forma neregulata adica niciuna nu este la fel cu cealalta,cat despre fructe am un soi de mare de vara nu stiu exact soiul dar o sa ma interesez care nu l-am curatat niciodata nu l-am stropit niciodata ca nu stiu cum si totusi face niste mere super frumoase care seamana cu cele din super market singura lui problema ca face un an da si unul ba,dar la anul este randul sa faca si un pom de trei-patru metri inaltime si coroana de patru mi-a facut singur 40-50 kg de mere,de aceea nu mereu trebuie sa ne luam dupa aspect.Si inca ceva legat de struguri,am fost la un prieten la Valea Calugareasca langa Ploiesti zona cu multe vii si opresc la poarta la cineva sa cumpar niste struguri mari si frumosi si il intreb daca i-a stropit de la ultima ploaie ca vreau sa mananc direct si nu am unde sa-i spal,si stiti ce mi-a raspuns,pai bineinteles ca daca nu nu se fac asa mari si se strica si ca ii stropeste saptamanal.Asa ca nu stiu cine isi permite sa nu stropeasca culturile si sa riste sa se strice,asa ca chestia cu produse BIO dupa mine este doar o poveste care o mai gasesti foarte rar si doar la home user care au si ei doua trei fire puse pentru consumul propriu.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Sept 19, 2010 3:04 pm

    Depinde, Cata! Eu nu iau niciodata fructele cele mai mari si cele mai frumoase, din contra! Stiu ca strugurii aia cu boabe mari si frumoase, ca e clar ca ceva nu-i in regula!
    Crede-ma, deja la legume si fructe sunt as in a le deosebi: care-i bio si care nu! Diferentele sunt omense si clare!

    Insa, eu ma gandesc altfel: ce bio mai sunt si astea de la zicem noi Biologice, din moment ce cresc in pamantul ala plin de tot felul de nebunii, in aerul plin de poluare, in ploile aducatoare ...numai de apa nu!
    Bio originale or fi prin varfuri de munte, uitate de Dumnezeu. In rest....
    Olga
    Olga
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Grecia,Atena
    Stare de spirit : glumeata

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Olga Dum Sept 19, 2010 3:11 pm

    Alexandra cele mai biologice sant alea de le-am mancat acasa la mama mea,dar in ultimii ani sa stiti ca din cauza ploii nu se mai face aproape nimic nici acolo,si sant obligati sa stropeasca sau unii au facut sere tot campul,asa ca biologic pa pa...nu cred ca exista ceva mai ales aici.DOAR SANT UNELE PIETE MICI unde se vand din aste mici si vermoase care se numesc biologice,si au niste preturi de nu stii ce sa faci..
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Sept 19, 2010 6:04 pm

    Pai, da! Alea sunt, Olga!
    Oricum, nu pot zice ca mancam doar produse bio, insa am cumparat si cumpar foarte des. Si se vede diferenta la gust! Fara doar si poate!
    vdaiana
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Sagetator Varsta : 46
    Localizare : Timisoara

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de vdaiana Dum Sept 19, 2010 6:07 pm

    catta a scris:mai rad cu nevastamea ca daca vezi ca expira dupa muuult timp sigur este natural cu ghilimele de rigoare.
    exact asa si noi Produse biologice - Pagina 2 272571
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Sept 19, 2010 6:09 pm

    Pai e firesc un mar sa stea afara, in fructiera si o luna fara sa se strice?
    vdaiana
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Sagetator Varsta : 46
    Localizare : Timisoara

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de vdaiana Dum Sept 19, 2010 6:11 pm

    ... sau un grapefruit in frigider aproape trei luni si sa mai aibe aroma si zeama? ok, in frigider, nu la caldura, dar totusi!
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Sept 19, 2010 6:23 pm

    De aia traim pana dupa 80 de ani! Ca ne fac astia....turbo cu atatea chimicale.
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de catta Dum Sept 19, 2010 6:57 pm

    Salt'n Pepper a scris: Pai e firesc un mar sa stea afara, in fructiera si o luna fara sa se strice?
    O sa iau un mar copt din pom fara pete ca vorba aia este 100 la 100 natural ca doar eu stiu ce am crescut si unul de la magazin si le pun pe amandoua la loc de veghe si o sa vad care se strica primul,de si anul trecut am tinut cateva legume,ce mai ramasese toamna tarziu,(ardei grasi ,iuti,gogosar,ridichii,gogonele),afara intr-o punga deci la intuneric cum sar zice temperatura medie a fost cam 12-18 grade ziua si 3-7 grade noaptea si au rezistat o luna jumate pana le-am aruncat ca se stafideau nu se stricau.
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Dum Sept 19, 2010 7:12 pm

    Chiar sa facei experimentul. Si fa-le si poze, o data la 3-4 zile, sa vedem cum evolueaza.
    Insa poti face doua chestii:
    - si la racoare, intuneric
    -si afara, in bucatarie la temperatura camerei si la munina

    Sa vedem cum se comporta merele cumparate si cele bio in aceleasi conditii,

    (ne punem pe cercetat! Produse biologice - Pagina 2 272571 )
    mariana
    mariana
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Fecioara Varsta : 51
    Localizare : Galati
    Stare de spirit : optimista

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de mariana Lun Sept 20, 2010 9:38 pm

    Nu credeam ca o sa ajung vreodata aceste vremuri,daca imi spunea cineva atunci cand eram mica si mancam fructele gustoase din copacii nostri de la tara si legumele din gradina care erau nemaipomenite,ca o sa ajungem peste putin timp sa mancam totul artificial,as fi spus ca este nebun.Din pacate nici la tara nu mai sunt naturale pentru ca din cauza ploilor acide ,a poluarii,fructele si legumele necesita stropite.
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de catta Mar Sept 21, 2010 10:41 pm

    Ai perfecta dreptate,cum spuneam in copilarie la Moldova nu stiu vreodata ca bunica sa fi stropit cultura cu ceva,nici nu exista vermorel sau alte scule de genul,ami aduc aminte ca folosea cumva cenusa din soba pentru gandacul de colorado,totul era natural sau sa existe fitofarmacii la tot pasul sau poate ma insel eu.
    Olga
    Olga
    Yummy mic
    Yummy mic


    feminin Rac Varsta : 46
    Localizare : Grecia,Atena
    Stare de spirit : glumeata

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Olga Mier Sept 22, 2010 12:09 am

    Cata nu te inseli deloc,si eu am crescut la tara,si parintii mei foloseau toate naturale,mai ales ingrasaminte la toate,dar acum nici cartofi nu se mai fac,unde noi scoteam tone in gradina si multe altele,ce sa mai zic....asta e nimic nu prea se mai face totul din cauza ploilor care sant pline nustiu cu ce???
    catta
    catta
    Yummy mic
    Yummy mic


    masculin Scorpion Varsta : 46
    Localizare : Ilfov
    Stare de spirit : Fericit

    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de catta Vin Oct 22, 2010 7:34 pm

    Mai mai ce sa vezi marul natural se prezinta mai bine,desi ma asteptam ca din cauza continutului mai mare de zahar sa intre in fermentatie mai repede,dar surpriza,cel din magazin a inceput sa se stafideasca un pic sa vedem cum evolueaza pe viitor cred ca au deja vreo trei-patru saptamani de cand stau iar cel din pom se prezinta la fel de frumos la coaja
    Produse biologice - Pagina 2 Catta1053

    Continut sponsorizat


    Produse biologice - Pagina 2 Empty Re: Produse biologice

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29, 2024 6:58 am