Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Lun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Sam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Mier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Sam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Vin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Joi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Joi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Mar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Mar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Dum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Dum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Sam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Sam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Joi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Mar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Dum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Vin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Vin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Vin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Dum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Dum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Mar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Mar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Mar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Mar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 41, Lun Sept 11, 2017 6:48 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)

Corina (3482)

spicy (1621)

ionela2682 (1505)

lacramioara (1381)

vdaiana (1335)

mireya (1247)

Pisyoana (1142)

Mihaela (1058)

diana (1034)

visit counter

All Cooking Sites

Produse biologice

Distribuiţi

Sondaj

Folositi produse biologice?

[ 3 ]
    23% [23%] 
    [ 5 ]
    38% [38%] 
    [ 5 ]
    38% [38%] 

Total voturi: 13
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Varsator Varsta : 40
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

Produse biologice

Mesaj Scris de Salt'n Pepper la data de Sam Apr 24, 2010 7:48 pm

Este o moda?

Exista cu adevarat astfel de produse sau sunt doar etichetate a fi asa, pentru ca si pretul lor este mai ridicat, deci castigul mai mare?

Cumparati astfel de produse? De ce?

Deci, discutam despre totul in legatura cu aceste produse.

Cititi si respectati regulamentul forumului

Cum poti acumula puncte
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Pesti Varsta : 40
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

Re: Produse biologice

Mesaj Scris de mireya la data de Sam Apr 24, 2010 8:32 pm

Cred ca e un fel de fita ..sau nu?!
    Nu stiu ,chiar azi dimineata spuneau la Tv ca nu mai sunt rosii romanesti nici macar la cei care vand pe tarabe .Chiar daca le fac in solare acasa ,in gradini ...semintele sunt tot cele din import ,mai ales din Olanda ,cica nu se strica asa repede dupa ce au fost culese ,arata mai bine ca ale noastre ...asa ca ...chiar nu poti sa mai stii daca sunt sau nu bio .
    Noi nu facem mare caz din asta .Luam ce ne place si ni se pare noua ca e sanatos ,dar nu mergem pana la extreme .
    eleni
    Aspirant Yummy
     Aspirant Yummy

feminin Capricorn Varsta : 37
    Localizare : Romania
    Stare de spirit : Realista

Mesaj Scris de eleni la data de Sam Apr 24, 2010 8:40 pm

Nu sunt dispusa sa dau 150 ron/kg de pui bio sau 20 ron pe un ou bio. Incerc sa fiu moderata si inca mai am incredere in produsele romanesti, chiar daca printre altele au si ingrediente din afara.
    Nici macar nu cred ca bio asta e bio 100%.
    ionela2682
    Moderator
    Moderator

feminin Varsator Varsta : 35
    Localizare : medgidia-constanta
    Stare de spirit : optimista

Mesaj Scris de ionela2682 la data de Sam Apr 24, 2010 9:30 pm

nu cred ca sunt 100% bio sau macar 50% asta e o alta fita de care s-a molipsit romania!
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de Salt'n Pepper la data de Sam Apr 24, 2010 11:25 pm

Atunci va intreb altceva: nu este mai sanatos marul ala mic si gaunos decat ala mare si colorat?
    Ca ala care are pete, sigur nu a fost dat cu tot felul de minuni, ca daca era asa, ar fi aratat ca fratele lui : mare, colorat si...fara gust. Mie mi se pare nefiresc ca fructele sa fie atat de mari! la fel si legumele. De aceea, de la piata le aleg pe alea care seamana cu alea ale bunicii mele, alea luate din gradina sau livada ei.
    (revin)

Cum poti acumula puncte
    spicy
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Localizare : Oradea
    Stare de spirit : vesela

Mesaj Scris de spicy la data de Sam Apr 24, 2010 11:33 pm

bio sau nu nici macar nu ma apropii de un stand cu produse bio sunt mult prea scumpe si am si auzit ca nu poti stii exact ca sunt bio sau nu.
    la piata fac exact ca tine Ale. cel putin la noi in piata iti dai seama care sunt ale noastre si care nu. intotdeauna optez pentru merele mici si mai cu pete si stiu ca sunt bune. chiar saptamana trecuta am luat mere din piata din aclelea verzi, credeti-ma pe cuvant era exact gustul acela din copilarie pe care il aveau merele pe care le mancam direct din copaci. intradevar sunt din ce in ce mai putini comercianti in piata care vand produsele noastre, majoritatea aduc din exterior si sunt mari si frumoase.......cat de bune sunt asta ramane de vazut......

Bucatar Yummy

Mesaj Scris de Salt'n Pepper la data de Dum Apr 25, 2010 12:51 am

Ghea, nu produsele din import sunt vinovate. Ci calitatea lor! Pentru ca, spre exepmlu, am vazut in Romania portocale din Grecia, mari cat capul meu! Pe cand aici...nu am vazut asa ceva! la fel si cu maslinele: m-am speriat ce masline gigant se vand in super-marketurile din tara!!! Si lumea pe exact pe alea le cauta nestiind ca nu alea sunt cele...originale si naturale! Sa nu mai zic de gustul de medicament...

Cum poti acumula puncte
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic

feminin Pesti Varsta : 37
    Localizare : Olanda
    Stare de spirit : infometata... de viata! cum sa nu fiu cand e asa gustoasa!!

Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa la data de Dum Apr 25, 2010 5:58 am

Fetelor,

noi incercam sa cumparam produse organice, in special oua (cele al caror cod incepe cu 0 si urmat de NL - facute local; am vazut si cu IT, din Italia, dar prefer produsele locale) si carne. In rest... le mai testam, vedem ce si cum.

In ce priveste fructele, asa facem si noi. De exemplu, cautam merele care nu sunt date cu ceara si care, implicit, se altereaza/pateaza mai repede, insa au gustul mai... natural. Ce ciudat suna, dar asa e!

La legume, ne uitam intai dupa produse organice si abia apoi vedem ce alte optiuni mai sunt. De exemplu, ieri am luat conopida organica. Asta nu inseamna ca luam tot timpul organic... pentru ca nu gasesti tot timpul produse organice. Nici carne, nici legume. De fructe organice... n-am auzit, cel putin nu la noi la magazin. (In magazinele mari - lanturile de magazine - de prin orasele mari, ai sanse sa gasesti tot timpul, insa nu ai garantia ca e organic, ba chiar am auzit un zvon cum ca le-ar muta dintr-un galantar in altul si... devin organice ca prin minune. Eu sunt multumita cu oferta mica/limitata de la cele 2 magazine de unde ne facem noi cumparaturile.)

Mirela, in Olanda, toate rosiile sunt importate din Spania! Chiar le-am luat intr-o dupa-amiaza pe toate la puricat sa vad daca e monopol spaniol si... asa e. Doamne, mare nebunie!...
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de Salt'n Pepper la data de Dum Apr 25, 2010 1:08 pm

Eva, ai fructe organice gasesc la tanti Koula, din Ziriea, Korinthias. ma refer la meresi pere. La fel, La Petros - portocale si madarine, iar la Iorgos din Creta- rosii si casrtaveti. Si cum imi dau seama ca sunt naturale? Pai: au dimensiuni normale, se altereaza repede si, nu in ultimul rand, au un gust atat de bun.....

Ma feresc de capsunele si banane. Desi...imi plac. Insa macar pentru Sara incerc sa le evit pe cele mari, frumoase, dar albe si seci inauntru. Banane am mai cumparat bio, insa chiar nu am vazut nici o diferenta!

De la magazinele speciale cu produse biologice am cumparat de max 5 ori: sunt tare scumpe si....nu vad diferenta. Sincer. Asa ca, mai bine ma duc eu la taranul meu din piata! Care are pana si oua de tara, din alea cu galbenusul galben!

Cat despre alte produse, conserve in general, mai bine le fac eu, in casa.
    De aia vreau gradina!!!!!! Alooo, acolo sus, ma aude cineva???

Cum poti acumula puncte
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Rac Varsta : 40
    Localizare : Ro-BH-Oradea

Mesaj Scris de Mihaela la data de Dum Apr 25, 2010 1:47 pm

Eu primesc multe legume,fructe de la mama din "curtea si gradina" ei...oua la fel , pui,pasari -idem.
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Berbec Varsta : 42
    Localizare : timis

Mesaj Scris de diana la data de Dum Apr 25, 2010 3:27 pm

produse bio...e si e doar o mica fita ca sa spun asa, cine isi poate permite??? oua sau pasari de crescatorie s-au mancat de cand lumea, nu?
    imi pare rau cand cumpar pasta de rosii de la unguri, sau malai...cand si la noi ar creste rosiile foarte bine... dar asta e politica alor nostri ...ei ar trebui luati la intrebari.

eu am gaini de rasa ouatoare,nestresate care cresc in curte, cresc si pui de carne, porcul nu-l cumpar....gustul nu se compara.
    la capitolul legume si fructe, ma feresc sa cumpar in extrasezon cand stiu ca nu sunt bune.

mai bine ne-am aduna eforurile pt a colecta gunoiul separat, sau a curata padurile si apele de mizerii, cum ar fi peturile, care au invadat toata tara...in alte parti poti sa primesti bani pe ele.
    cand merg la piata cumpar 2 cepe imi da punguta de naylon, mai iau 2 morcovi alta punga...de multe ori ii refuz si asa acasa umplu cosul cu nayloane si alte ambalaze....e mare pacat.
    mireya
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Pesti Varsta : 40
    Localizare : otopeni
    Stare de spirit : in general buna

Mesaj Scris de mireya la data de Dum Apr 25, 2010 8:31 pm

Exact asta spuneam Ale .E mult mai gustos marul ala cu pete de care vorbeai .De fapt ,noi nu prea cumparam mere iarna ,ca stiu ca la noi nu au unde sa se faca ,chiar daca in hipermarket scrie sus "mere Romania" :x daca totusi vreau un mar ,ma duc in piata -puiata si cumpar de acolo ,dar si acolo trebuie sa vanezi adevaratele marfuri ...din gradina ,ca acum si taranii isi cumpara marfa din hipermarketuri sau mai stiu eu de unde si zic ca e de la ei din gradina !
    Oricum ,noi avem in curte cam toate fructele :de la zmeura ,capsuni ....la visine ,mere ....abia astept sa se face piersicile si caisele ....mmmm.
    Mihaela
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Rac Varsta : 40
    Localizare : Ro-BH-Oradea

Mesaj Scris de Mihaela la data de Dum Apr 25, 2010 9:51 pm

Asa Mire ...si fetele mele asteapta piersicile...tot imi povestesc de zilele cand ele mancau multe piersici...yummy

Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Fecioara Varsta : 34
    Localizare : undeva
    Stare de spirit : buna

Mesaj Scris de Corina la data de Lun Apr 26, 2010 1:56 pm

diana a scris:produse bio...e si e doar o mica fita ca sa spun asa, cine isi poate permite??? oua sau pasari de crescatorie s-au mancat de cand lumea, nu?
    imi pare rau cand cumpar pasta de rosii de la unguri, sau malai...cand si la noi ar creste rosiile foarte bine... dar asta e politica alor nostri ...ei ar trebui luati la intrebari.

eu am gaini de rasa ouatoare,nestresate care cresc in curte, cresc si pui de carne, porcul nu-l cumpar....gustul nu se compara.
    la capitolul legume si fructe, ma feresc sa cumpar in extrasezon cand stiu ca nu sunt bune.

mai bine ne-am aduna eforurile pt a colecta gunoiul separat, sau a curata padurile si apele de mizerii, cum ar fi peturile, care au invadat toata tara...in alte parti poti sa primesti bani pe ele.
    cand merg la piata cumpar 2 cepe imi da punguta de naylon, mai iau 2 morcovi alta punga...de multe ori ii refuz si asa acasa umplu cosul cu nayloane si alte ambalaze....e mare pacat.

GOOD POST!!!!!!
    asa e Dia, iti dau perfecta dreptate...

si un mic comentariu, fita sau nu produsele biologice exista. Nu cred ca cine cumpara cumpara fiindca are atatia bani ca nu stie ce sa faca cu ei. Am o prietena care nu are o situatie financiara chiar stralucita, dar incearca pe cat posibil ca cumpere bio. Si nu o face ca e fita. No, asadar ele exista. Cine vrea si are bani le cumpara, ci nu...nu. Mie personal mi se par scumpe. As cumpara, dar nu-mi permit si sunt sigura ca daca as avea bani as cumpara.
    Cat despre faptul ca sunt bio sau nu...nu s-ar face atata tam tam cu ele daca nuar fi. La Cl este un magazin cu produse bio si pt fiecare produs primesti certificat de garantie. De ce nu as crede? acuma romanul e el mai iscoditor, dar chiar asta nu o cred...
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de diana la data de Lun Apr 26, 2010 2:56 pm

ei, nu zic ca e o fita 100% ci doar o fita mai mica...adica pe jumatate :D ...
    Corina eu nu sunt total pro sau contra, aleg calea de mijloc....dar totodata ma gandesc nu o fi si asta o cale de asi face ei vanzare?
    pt ca nu am incredere totala in ce scrie pe ambalaje, citesc etichetele sa vad ce contin unele produse....cea mai mare magarie e la unt, scrie mare UNT si cand colo contine grasimi vegetale.

Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de Corina la data de Lun Apr 26, 2010 2:57 pm

asta cu untul am vazut-o si eu
    da Dia....am vazut ca ai zis ca e o fita mai mica :P
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic

Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa la data de Lun Apr 26, 2010 6:46 pm

Nu stiu cum este in alte tari, a propos de unt, dar in Olanda, la cate vaci au si pasuni ca sa le pasca, sansele sunt foarte mici sa ai astfel de surprize...

Corina, as vrea sa mentionez ca eu si sotul meu avem o situatie financiara decenta, adica am siguranta zilei de maine, insa nu am banuti sa ne cumparam casuta noastra, nu inca. Muncim la acest aspect... INSA dorim si cumparam produse organice atunci cand avem posibilitatea deoarece gandim ca ne ajuta pe termen lung. Ma refer la faptul ca mancarea isi lasa amprenta pe organism... Daca incerci sa mananci cat mai sanatos si moderat, cred ca ai sanse sa fii mai sanatos, sa imbatranesti... frumos, armonios. Nu cumpar produse organice doar pentru ca am banii necesari. Da, pe termen lung, exita o oarecare diferenta in buzunar, insa imi doresc sa fim sanatosi toti 3 sa putem face impreuna tot ce ne dorim. Amintirile sunt singura avere pe care o iei cu tine, dar pe care o si lasi in urma ta atunci cand pasesti in lumea celor drepti...
    Eva Maria Scumpa
    Yummy mic
    Yummy mic

Mesaj Scris de Eva Maria Scumpa la data de Lun Apr 26, 2010 6:49 pm

Cred ca produsele locale au sanse sa fie cele mai apropiate de notiunea de 'natural'. Cum spunea si... Mirela parca, la fel de important este sa consumam fructe/legume de sezon.

Daca am fi in armonie cu natura, ce bine ar fi...
    mihaellas
    Yummy mic
    Yummy mic

feminin Rac Varsta : 37
    Localizare : lehliu gara
    Stare de spirit : fericitaaaaa!

Mesaj Scris de mihaellas la data de Lun Apr 26, 2010 7:24 pm

eu nu imi pot permite sa cumpar produse bio..sunt foarte scumpe! prefer sa cumpar legume si fructe de la piata, sa le vad pe cele mai ,,urate'' si mai ,,patate''...asa zice sotul! mai cumpar pasari crescute de tarani, dar fierb cate juma' de zi la una...de imi vina sa ma las! oua primesc in dar saptamanal de la o prietena care sta la curte si are pasari. lapte si branza cumpar de la o batranica.
    Pisyoana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Gemeni Varsta : 32
    Localizare : Atena
    Stare de spirit : foarte buna... de la Anastasia mi se trage :)

Mesaj Scris de Pisyoana la data de Lun Apr 26, 2010 8:29 pm

Eu recunosc ca nu cumpar produse bio... o singura data am cumparat iaurt cu afine ca arata bine :D

In rest, de la piata... caut produsele care au cea mai normala forma, nu rosiile de jumatate de kg, nu merele care lucesc, incerc sa mananc cat mai sanatos, multe salate, multa verdeata, carne cat mai slaba... dar acum, sincer... cine iti garanteaza 100 ca produsele bio sunt naturale? pai astia injecteaza si ouale sa fie mai mari, la pui nici nu vreau sa ma gandesc cu ce ii umfla de arata asa...
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de Salt'n Pepper la data de Lun Apr 26, 2010 8:41 pm

Oana, sa-ti zic eu cum sta treaba cu puii? A facut Evaggelatos ( jurnalist)o emisiune cu camera ascunsa in cateva maaari crescatorii de pui din Grecia. M-am ingrozit! Mai bine de un an nu am mai mancat carne de pui!!!
    Daca vreti..va zic. Dar e infiorator!

Cum poti acumula puncte
    Pisyoana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Gemeni Varsta : 32
    Localizare : Atena
    Stare de spirit : foarte buna... de la Anastasia mi se trage :)

Mesaj Scris de Pisyoana la data de Lun Apr 26, 2010 9:16 pm

Eeeei, imi dau seama, sunt constienta de faptul ca habar nu avem ce mancam.
    Am mai vazut pe youtube un reportaj despre pangasius, mi s-a intors stomacul pe dos. In Romania, multa lume mananca pestele ala, e ieftin si nu are oase... dar daca vezi cu ce ii injectau ( urina de la femeile gravide ca nu stiu ce naiba contine ) iti venea sa vomiti.

Asa ca nimic nu ma mai mira.. incerc sa mananc carne cat mai putin si asta e... cu D-zeu inainte.
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de diana la data de Lun Apr 26, 2010 11:02 pm

despre Pangasius am citit si eu multe porcarii ...nu vreau sa-l mai vad.. :x
    ionela2682
    Moderator
    Moderator

Localizare : medgidia-constanta

Mesaj Scris de ionela2682 la data de Lun Apr 26, 2010 11:26 pm

si mie care-mi placea!!!cu toate ca stiam ca nu prea e bun ,e toxic cica!

Corina
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de Corina la data de Lun Apr 26, 2010 11:29 pm

mai cu pangasiusul cica e reala treaba. am tot citit si io...de aia de atat de ieftin. mie una nu-mi place. are multa grasime si miroase foarte ciudat. iar gustul....sa nu mai zic

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi Sept 21, 2017 2:26 am