Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Lun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Sam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Mier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Sam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Vin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Joi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Joi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Mar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Mar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Dum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Dum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Sam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Sam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Joi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Mar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Dum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Vin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Vin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Vin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Dum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Dum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Mar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Mar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Mar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Mar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 41, Lun Sept 11, 2017 6:48 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)

Corina (3482)

spicy (1621)

ionela2682 (1505)

lacramioara (1381)

vdaiana (1335)

mireya (1247)

Pisyoana (1142)

Mihaela (1058)

diana (1034)

visit counter

All Cooking Sites

Filmele din mintile noastre

Distribuiţi
    Pamico
    Aspirant Yummy
     Aspirant Yummy

masculin Berbec Varsta : 49
    Localizare : Craiova
    Stare de spirit : Buna, zice neuronul sef !

Filmele din mintile noastre

Mesaj Scris de Pamico la data de Dum Sept 25, 2011 1:32 am

Filmele din mintile noastre - cercetatorii de la Berkeley au reusit sa recreeze imaginile percepute de creier

Oamenii de stiinta de la universitatea Berkeley au conceput o modalitate de a decoda si recrea perceptia umana - o descoperire care ar putea conduce intr-o zi la reproducerea viselor, a fanteziilor, amintirilor si altor imagini ale mintii umane, relateaza site-ul Mercury News.

"Aceasta abordare ofera o platforma de reconstruire a dinamicii interne a activitatii creierului", a afirmat neurologul Jack Gallant, co-autor al studiului publicat joi de cotidianul Current Biology.

Deocamdata, nu e vorba de o reproducere fidela a gandurilor - imaginile seamana mai degraba cu picturile lui Vincent Van Gogh sau Jackson Pollock, intr-o zi proasta, noteaza Mercury News.

Acest proiect inregistreaza activitatea sangelui in creierul oamenilor care privesc videoclipuri, dupa care computerele reconstituie imaginile privite.

Jack Galland precizeaza ca metoda permite reproducerea a ceea ce el numeste "sistemul nostru vizual de baza", capabil doar sa detecteze forme, contururi si obiectele mari.

Fluxul sanguin este inregistrat prin rezonanta magnetica functionala (fMRI). Cu ajutorul acestor date, cercetatorii au putut reproduce cu aproximatie imaginile pe care creierul le-a creat.

Activitatea creierului a fost ulterior introdusa intr-un soft care a invatat sa asocieze, secunda cu secunda, tiparele vizuale din videoclipuri cu activitatea corespunzatoare a creierului.

Jack Galland noteaza ca problema majora rezida in faptul ca informatia vizuala este influentata de atentie, memorie si alti factori cognitivi, ceea ce inseamna ca ce credem ca vedem nu corespunde nicioadata cu ceea ce se intampla in realitate:

"De aceea este bine stiut faptul ca nu putem avea incredere in marturia vizuala. Nu e ca o inregistrare video. Ceea ce captati si recreati este bazat pe un numar mic de informatii pe care ulterior le 'croiti'. Este o interpretare artistica a ceea ce se intampla in realitate".

In imaginile reconstruite, elefantii par niste pete confuze, iar cuvintele scrise in engleza seamana cu o versiune extraterestra a alfabetului arab. Un papagal ar putea fi Jack Nicholson interpretand rolul lui Joker.

"Experienta noastra vizuala naturala este ca si cum am privi un film", spune Shinji Nishimoto, co-autor al studiului. "Pentru ca aceasta tehnologie sa aiba o aplicabilitate practica trebuie sa intelegem cum proceseaza creierul aceste experiente vizuale dinamice".

Dar, scrie Live Science, citata de Slate.fr, aceasta metoda ar putea fi utilizata pentru tratamente terapeutice, in special pentru a putea comunica cu oameni aflati in coma sau victime ale unei congestii cerebrale.

Poate ca, intr-o buna zi, aceasta cercetare ar putea conduce la conceperea unei interfete tehnologice prin intermediul careia oamenii paralizati ar putea sa lucreze cu un computer prin intermediul mintii.

"Deschidem o fereastra spre filmele din mintile noastre", adauga Gallant.

sursa: hotnews.ro

Acum este: Dum Sept 24, 2017 11:18 am