Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Subiecte similare

    Concurs de fidelitate

    Photobucket

    Ultimele subiecte

    » 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
    Ceaiul de cretisoara EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

    » Alerta maxima pe sistemele cu Windows
    Ceaiul de cretisoara EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

    » Mucenici de peste tot
    Ceaiul de cretisoara EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
    Ceaiul de cretisoara EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

    » Ce mancam azi 3
    Ceaiul de cretisoara EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Cornulete cu rahat.
    Ceaiul de cretisoara EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

    » Taifas la cafeluta 5
    Ceaiul de cretisoara EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

    » Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

    » Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

    » PAINEA CU OREZ
    Ceaiul de cretisoara EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Ce mancam la micul dejun?
    Ceaiul de cretisoara EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Pe carari de munte
    Ceaiul de cretisoara EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
    Ceaiul de cretisoara EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Unt vs margarina
    Ceaiul de cretisoara EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

    » Prajitura "Ziua si noaptea"
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

    » Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
    Ceaiul de cretisoara EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

    » Craciunul- sarbatoarea familiei
    Ceaiul de cretisoara EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Falafel- chiftelute din naut si legume
    Ceaiul de cretisoara EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
    Ceaiul de cretisoara EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Pandispan
    Ceaiul de cretisoara EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

    » Să mai avem încredere în dolar?
    Ceaiul de cretisoara EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

    » PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

    » MELCISORI PIZZA
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

    » Musaca din vinete si cartofi
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

    » Gulii umplute cu ciuperci
    Ceaiul de cretisoara EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

    Cine este conectat?

    În total sunt 31 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 31 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

    Nici unul


    Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

    Top postatori

    Salt'n Pepper (4110)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    Corina (3482)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    spicy (1621)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    ionela2682 (1505)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    lacramioara (1381)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    vdaiana (1335)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    mireya (1247)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    Pisyoana (1142)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    Mihaela (1058)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 
    diana (1034)
    Ceaiul de cretisoara Bar_leftCeaiul de cretisoara BarCeaiul de cretisoara Bar_right 


    visit counter

    All Cooking Sites

    3 participanți

      Ceaiul de cretisoara

      paula5610
      paula5610
      Yummy mic
      Yummy mic


      feminin Scorpion Varsta : 40
      Localizare : Innsbruck
      Stare de spirit : buna

      Ceaiul de cretisoara Empty Ceaiul de cretisoara

      Mesaj Scris de paula5610 Sam Ian 15, 2011 7:38 pm

      De 2 luni beau aproximativ zilnic,au fost si cateva zile cand n-am avut,ceaiul de cretisoara!
      Toata povestea a inceput de mult,adica cu vreo 3 ani in urma cand o cunostiinta,de aici din Austria mi-l recomandase! Sincera sa fiu,pana anul asta nu eram adepta tratamentelor naturiste...dar am trecut prin niste incercari mai grele,unde mi-am dat seama ca doctorii si medicamentele din farmacii nu sunt nici ele foarte sigure!
      Asa ca de 2 luni am inceput tratamentul cu ceaiul de cretisoara,(in limba germana se numeste "frauenmanteltee" asta inseamna paltonul doamnei,adica o protectie pentru intregul corp al femeii),cum va ziceam am inceput tratamentul iar problema mea se pare ca s-a rezolvat nu stiu daca in totalitate,dar voi continua sa beau acest ceai toata viata mea!...
      Eu de obicei nu sunt cu ceaiurile,nici ca copil nu-mi placeau,auzisem despre acest ceai de cretisoara ca este usor amar,dar eu va asigur ca nu este amar deloc si are un gust care l-ar putea bea chiar si un copil!!
      Acest ceai este bun atat pentru femeie(in mod deosebit),pentru copii,dar si pentru barbati!!

      Am sa va las cateva lucruri importante si interesante de citit despre acest ceai pe care vi-l recomand din toata inima!!!! Ceaiul de cretisoara 381741

      Utilitatea extractului de creţişoară este dată de mulţi specialişti în fitoterapie, mai ales, în tratarea sterilităţii. Creţişoara n-ajută numai în tulburări menstruale, leucoree (poala albă, scurgeri), afecţiuni ale organelor pelviene şi indispoziţii la vîrsta menopauzei, ci, luată la începutul pubertăţii, împreună cu coada şoricelului, influenţează benefic această perioadă. Pentru cazurile tinerelor fete cărora nu le vine ciclul menstrual, în ciuda medicamentelor prescrise de doctor, creţişoara împreună cu coada şoricelului (amestecate în părţi egale) vor fi cele care vor regla aceasta problemă.

      În tratarea şi în prevenirea chisturilor ovariene şi fibroamelor uterine, efecte extraordinare are asocierea de creţişoară (flori şi frunze) şi frunze de zmeur. Se macină plantele iar pulberile lor se amestecă în proporţii egale. Din acest amestec se face o infuzie combinată: 4-6 linguriţe de amestec din cele două plante se lasă să stea în 1/2 l de apă călduţă, de seara pînă dimineaţa, cînd se filtrează; maceratul se lasă deoparte, iar planta rămasă după filtrare se opăreşte cu încă 1/2 l de apă clocotită şi se lasă să se răcească, pînă ajunge la temperatura camerei. În final se filtrează infuzia astfel obţinută şi se combină cu maceratul pus deoparte anterior, obţinîndu-se aproximativ un litru de preparat, care se administrează pe parcursul unei zile. Tratamentul este de lungă durată – minimum 2 luni – şi va fi însoţit de o dietă lactovegetariană cu multe fructe şi legume proaspete, fără zahăr şi alimente conservate sau cu aditivi.

      În leziunile postnatale, în relaxarea organelor pelviene ale femeilor care au avut naşteri grele sau în predispoziţia spre avorturi (pentru fixarea sarcinii) şi fortificarea fibrelor uterine, creţişoara este de mare folos. Începînd cu luna a treia, astfel de femei ar trebui să bea ceai de creţişoară. Este un mijloc de terapie blîndă în toate bolile "de femei" şi ajută, împreună cu traista ciobanului, chiar în histeroptoza (prolaps uterin) şi hernii inghinale. În aceste cazuri, se consumă în timpul zilei, încetul cu încetul, 4 ceşti cu ceai de creţişoară pregătit pe cît se poate din plante proaspăt culese. În afară de acestea, se masează locurile afectate cu tinctură de traista ciobanului. Prolapsul uterin este o afecţiune extrem de neplăcută, care apare la femeile de vîrsta a treia, pe fondul slăbirii organismului şi al scăderii tonusului unor ţesuturi care susţin uterul şi care nu-şi mai exercită corespunzător funcţia, provocînd căderea acestuia. Această afecţiune mai poate fi prevenită şi tratată prin administrarea interna şi externă a tincturii de creţişoară. Se face un tratament intern, de lungă durată, de minimum 2 luni, timp în care se iau 4 linguriţe de preparat pe zi, diluate în apă. Extern, se fac băi de şezut zilnice, cu infuzie concentrată de creţişoară (6 linguri la litru). Extern şi intern, creţişoara are o acţiune puternic astringentă, mărind tonusul ţesuturilor, favorizînd redobîndirea elasticităţii acestora, prevenind şi combătînd prolapsul.

      Strămoşii noştrii întrebuinţau această plantă, în combinaţii diverse cu coada şoricelului, atît intern cît şi extern, pentru vindecarea rănilor, la epilepsii şi hernii, fiind folosită şi ca mijloc diuretic şi cardiotonic, în febra pricinuită de leziuni, răni purulente şi abcese neglijate. Cu efectul său astringent, ceaiul de creţişoara vindecă foarte rapid rănile în urma unei extracţii dentare. După mai multe clătiri ale gurii, rana se închide în decursul unei zile. Ceaiul de creţişoară îndepărtează slăbiciunile musculare şi articulare şi ajută în anemii.

      Iată un citat dintr-o carte foarte veche de plante medicinale: "Dacă un om a avut hernie, fie el tînăr sau bătrîn, să pună să fiarbă un pumn de creţişoară într-o măsură de apă, atît cît laşi un ou tare să fiarbă şi să bea fiertura".

      În medicina populară actuală, această plantă îşi ocupă locul binemeritat. Medicul naturist şi preotul elveţian Johann Kunzle releva aceasta: "Două treimi din toate operaţiile femeieşti ar deveni de prisos dacă planta asta de leac ar fi fost folosită din timp şi vreme mai îndelungată; căci ea vindecă toate inflamaţiile organelor pelviene, febra, arsura, supuraţia purulentă, abcesele şi herniile. Orice lăuză ar trebui să bea 8-10 zile din acest ceai; mulţi copii ar mai avea parte de mama lor şi mulţi văduvi de soţiile lor dacă ar fi cunoscut acest dar dumnezeiesc. Aplicată extern, zdrobită şi făcută compresă, creţişoara vindecă răni, înţepături, tăieturi. Copiii care, în ciuda alimentaţiei bune, au o musculatură slabă, se întăresc prin uzul continuu al acestui ceai". Pentru prepararea ceaiului de creţişoară se foloseşte, de regulă, 1 linguriţă (cu vîrf) de plantă la 500 ml de apă. Planta se opăreşte şi se lasă să stea puţin.

      Creţişoara care creşte la înălţimi mai mari şi are partea inferioară a frunzelor argintie se întrebuinţează, mai ales, în obezitate: 2-3 ceşti/zi. Combinată cu traista ciobanului, creţişoara ajută contra atrofiei musculare şi în bolile musculare grele, incurabile. Această plantă medicinală extrem de valoroasă se foloseşte şi în scleroza multiplă.

      sursa Evenimentul.ro

      Crestisoara are efect astringent si vindeca foarte rapid, este folosita si ca mijloc diuretic si cardiotonic, in febra pricinuita de leziuni, rani purulente si avcese neglijate. In urma unei extractii dentare este foarte indicat ceaiu de cretisoara. Dupa mai multe clatiri ale gurii, rana se inchide in decursul unei zile.

      De asemeni, persoanele cu predispoziţie la glicemie ridicată (diabet).

      Pentru bolile specifice bărbaţilor: atrofie musculară, hernie inghinală şi impotenţă. în stările de febră, la fracturi, răni (în general).

      Nu în ultimul rând, vindecă tuberculoza intestinală şi prolapsul intestinal.

      sursa Internet

      Multa sanatate la toata lumea si Doamne ajuta!!

      Ceaiul de cretisoara 381741
      Salt'n Pepper
      Salt'n Pepper
      Bucatar Yummy
       Bucatar Yummy


      feminin Varsator Varsta : 47
      Localizare : Athens,Greece
      Stare de spirit : buna, taaare buna

      Ceaiul de cretisoara Empty Re: Ceaiul de cretisoara

      Mesaj Scris de Salt'n Pepper Sam Ian 15, 2011 8:07 pm

      Ia sa caut sa vad cum arata cretisoara si cum se traduce in greceste ca sa-l caut aici...
      onita
      onita
      Admin


      feminin Fecioara Varsta : 44
      Localizare : UAE
      Stare de spirit : De la optimism in sus.

      Ceaiul de cretisoara Empty Re: Ceaiul de cretisoara

      Mesaj Scris de onita Sam Ian 22, 2011 3:15 am

      EU am folosit infuzie pt tratarea acneei...cu ink cateva plante....galbenele...musetel...
      Dar f interesant postul...multumim.

      Continut sponsorizat


      Ceaiul de cretisoara Empty Re: Ceaiul de cretisoara

      Mesaj Scris de Continut sponsorizat

        Subiecte similare

        -

        Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 10:02 pm