Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!

Bucate cu gust....Yummy

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Subiecte similare

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptySam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptySam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyVin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyJoi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyJoi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyDum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyDum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptySam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptySam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyJoi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyDum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyVin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyVin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyVin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyDum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyDum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus EmptyMar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

În total sunt 39 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 39 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul


Recordul de utilizatori conectați a fost de 100, Vin Feb 02, 2024 6:50 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
Corina (3482)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
spicy (1621)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
ionela2682 (1505)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
lacramioara (1381)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
vdaiana (1335)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
mireya (1247)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
Pisyoana (1142)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
Mihaela (1058)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 
diana (1034)
Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_leftTurte de craciun sau Scutecele lui Isus BarTurte de craciun sau Scutecele lui Isus Bar_right 


visit counter

All Cooking Sites

5 participanți

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    janet
    janet
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 63
    Localizare : brasov
    Stare de spirit : optimista

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de janet Joi Dec 09, 2010 10:53 pm


    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

    As vrea sa va spun despre o datina ce se pastreaza si in ziua de azi,in zona de unde ma trag.
    Este vorba despre Turtele de Craciun sau cum le mai spune "Scutecele lui Iisus" sau in alte zone: "julfa".
    Cand eram copil, mama facea cate 100-150 de turte.
    Trebuia sa faca pentru ca eram si multi frati,6, si trebuia sa mai dea si de pomana.
    Turtele astea nu se coceau intr-o singura zi, ci in mai multe zile.
    Femeile se ajutau intre ele (rude), se adunau cate 3-4 si coceau pentru toate.
    In seara premergatoare ajunului, turtele se inmoaie (o sa vedeti mai jos),se pun pe masa,in camera "buna", cum se spune la tara, iar alaturi se pune un vas cu apa si busuioc, o lumanare si un scul de ata (cand eram copil se punea un fuior,din canepa).
    In ziua de ajun venea preotul cu nasterea si sfintea cele puse pe masa.
    Dupa acest ritual, puteam manca din turtele pe care le asteptam cu atata nerabdare.
    Tot in ziua de ajun, se pregateste orez cu prune uscate si alaturi de scutecele lui Isus, trebuia sa dai de pomana la rude si la finii de botez si cununie.
    Asta este povestea Turtelor de Craciun!
    Si eu pastrez traditia, chiar daca stau la oras pentru ca este un dulce ce place la toata familia.

    Ingrediente:
    pentru aluat:
    -faina alba
    -apa
    -sare
    pentru umplutura:
    -coaja rasa de lamaie
    -zahar
    -nuca macinata
    -stafide

    Mod de lucru:
    Din faina, apa si sare, facem un aluat vartos,pe care il lasam 15-20 de min. sa se odihneasca.
    Apoi il punem pe masa de lucru,il facem rulou pe care il impartim in rondele micute (cat o nuca mica). Fiecare rondea, o sucim intr-o foaie cat mai subtire. Foile le coacem pe plita de la soba sau pe tabla la aragaz.
    Cand sunt toate coapte,le inmuiem.
    Intr-un bol punem apa, zahar si coaja rasa de lamaie. Amestecam bine sa se mai toapeasca zaharul. Luam cate 2 turte si cu o lingura, stropim bine cele doua turte,pe ambele parti.Le punem pe un platou si peste ele presaram zahar tos, stafide si miez de nuca.
    Luam inca doua turte, iarasi le inmuiem,le asezam peste celelalte, punind iarasi zahar, stafide si miez de nuca.
    Tot asa procedam pana cand terminam.
    O sa iasa ca un tort.

    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Vin Dec 10, 2010 1:04 am

    Janet, m-ai facut sa plang! Jur! De-ai stii ce amintiri mi-au starnit scutecele tale....
    Bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, ne facea cand eram pitici si ne invata in acelasi timp "Dom,Dom sa-naltam"...Cu miere de la stupii bunicului, cu turtele coapte pe plita sobei de pamant cu teracota in care indesam coceni de porumb....
    Janet, te pup mult pentru darul asta!
    janet
    janet
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 63
    Localizare : brasov
    Stare de spirit : optimista

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de janet Vin Dec 10, 2010 1:25 am

    Alessandra,cit de mult ma bucur ,ca am putut sa te port prin amintirile copilariei!Asa eram si noi!Cite amintiri frumoase.....ce datini erau....acum....totul este comercial!
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Vin Dec 10, 2010 1:30 am

    Dar bravo tie ca nu le-ai uitat si ca ne inveti si pe noi, astea mai mici. Uite asa, o sa invatam si noi, la randul nostru, pe bubulinele noastre.
    dana
    dana
    Yummy mic
    Yummy mic


    Scorpion Varsta : 47
    Localizare : galati

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de dana Vin Dec 10, 2010 1:49 am

    in fiecare an zic ca fac si eu turte dar niciodata nu ma tin de cuvand...mi se pare greu sa intind atatea foi subtiri ...de mancat as manca dar nu sa fac eu....soacra-mea face niste turte super! janet, asa frumos povestesti tu ca poate,poate anul acesta fac si eu...nu promit! Turte de craciun sau Scutecele lui Isus 60137
    MIHAELA 73
    MIHAELA 73
    Ajutor Bucatar
    Ajutor Bucatar


    feminin Varsator Varsta : 51
    Localizare : Tirgu- Neamt -Roma Italy
    Stare de spirit : buna

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de MIHAELA 73 Vin Dec 10, 2010 3:35 am

    o singura data am mincat scutecele maicii domnului,eram in liceu
    am o colegalamuncacare le mai face,dar ea cu julfa,adica saminta de cinepa fiarta
    janet
    janet
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 63
    Localizare : brasov
    Stare de spirit : optimista

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de janet Vin Dec 10, 2010 1:45 pm

    Dana,Mihaela este adevarat sint migaloase ,cu sucitul si coptul ,dar rezultatul este delicios!
    Salt'n Pepper
    Salt'n Pepper
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy


    feminin Varsator Varsta : 47
    Localizare : Athens,Greece
    Stare de spirit : buna, taaare buna

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de Salt'n Pepper Vin Dec 10, 2010 2:56 pm

    Merita facute o data pe an....E ceea ce zicem: spiritul sarbatorii de Craciun.
    janet
    janet
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 63
    Localizare : brasov
    Stare de spirit : optimista

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de janet Vin Dec 10, 2010 3:17 pm

    Intocmai ,Alessandra ,imi place cind le fac,simt cu adevarat ca se apropie craciunul!
    TABI
    TABI
    Admin


    feminin Balanta Varsta : 45
    Localizare : flamanzi botosani
    Stare de spirit : excelenta

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de TABI Vin Dec 10, 2010 5:18 pm

    Buna !Eu sunt din Moldova, mai precis din botosani, si la noi se fac scutecele lui Issus
    se fac cu seminte de canepa si i se mais pune jufla .
    E delicioasa mai ales ca dupa post e un desert pe care toata lumea il asteapta.
    se mai face la noi si in ajunul Bobotezei
    janet
    janet
    Moderator
    Moderator


    feminin Varsator Varsta : 63
    Localizare : brasov
    Stare de spirit : optimista

    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de janet Vin Dec 10, 2010 6:01 pm

    Bine ai venit Tabi!Intradevar ,din turtele coapte pentru craciun ,se pastreaza si se mai inmoaie inca o tura de Boboteaza!

    Continut sponsorizat


    Turte de craciun sau Scutecele lui Isus Empty Re: Turte de craciun sau Scutecele lui Isus

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 8:26 pm