Bucate cu gust....Yummy

Yummy, yummy! Bine ati venit!

Te rugam sa te inregistrezi sau sa te conectezi pentru a putea avea acces la toate sectiunile forumului!

Oricarui membru nou care in decurs de 7 zile de la inregistrare nu a scris nici macar mesajul de prezentare, i se va dezactiva contul.

Multe lucruri yummy te asteapta: retete cu imagini, concursuri cu premii deosebite, informatii si multe sfaturi incercate chiar de noi!

Te asteptam!
Bucate cu gust....Yummy

Nu e mestesug a gati mancare, ci e mestesug a potrivi din sare.

Concurs de fidelitate

Photobucket

Ultimele subiecte

» 11 ingrediente dezgustătoare pe care le putem consuma zilnic
Lun Apr 02, 2012 1:04 pm Scris de Pamico

» Alerta maxima pe sistemele cu Windows
Sam Mar 17, 2012 11:23 pm Scris de Pamico

» Mucenici de peste tot
Mier Mar 14, 2012 7:39 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Un martisor de la Google - din 1 Martie - one policy, one Google experience
Sam Feb 25, 2012 4:50 pm Scris de Pamico

» Ce mancam azi 3
Vin Feb 24, 2012 10:21 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cornulete cu rahat.
Joi Feb 23, 2012 4:12 pm Scris de mariana

» Taifas la cafeluta 5
Joi Feb 23, 2012 4:09 pm Scris de mariana

» Trufe de ciocolata cu coaja de portocala
Mar Feb 14, 2012 5:52 pm Scris de mariana

» Furculita deasupra cutitului sau cat de rau mancam
Mar Feb 14, 2012 5:43 pm Scris de mariana

» PAINEA CU OREZ
Dum Feb 12, 2012 12:15 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Ce mancam la micul dejun?
Dum Feb 12, 2012 12:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pe carari de munte
Sam Feb 11, 2012 8:55 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Depasirea dificultatilor in relatia de cuplu
Sam Feb 11, 2012 6:30 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Unt vs margarina
Joi Feb 09, 2012 8:29 pm Scris de Fraiche-Bistro

» Prajitura "Ziua si noaptea"
Mar Ian 24, 2012 1:44 pm Scris de Eva Maria Scumpa

» Cum să-ţi încarci telefonul sau laptopul pentru a-ţi proteja acumulatorul
Dum Ian 15, 2012 4:31 pm Scris de Pamico

» Craciunul- sarbatoarea familiei
Vin Dec 23, 2011 10:14 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Falafel- chiftelute din naut si legume
Vin Dec 23, 2011 10:03 am Scris de Eva Maria Scumpa

» ZACUSCA DE FASOLE PASTAI
Vin Dec 23, 2011 10:00 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Pandispan
Dum Dec 11, 2011 7:09 am Scris de Eva Maria Scumpa

» Să mai avem încredere în dolar?
Dum Dec 04, 2011 3:16 am Scris de Pamico

» PANETTONE CU CIOCOLATA SI MIGDALE – masina de facut paine
Mar Noi 29, 2011 11:43 am Scris de CRINA

» MELCISORI PIZZA
Mar Noi 29, 2011 11:39 am Scris de CRINA

» Musaca din vinete si cartofi
Mar Noi 29, 2011 11:33 am Scris de CRINA

» Gulii umplute cu ciuperci
Mar Noi 29, 2011 11:32 am Scris de CRINA

Cine este conectat?

In total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 41, Lun Sept 11, 2017 6:48 am

Top postatori

Salt'n Pepper (4110)

Corina (3482)

spicy (1621)

ionela2682 (1505)

lacramioara (1381)

vdaiana (1335)

mireya (1247)

Pisyoana (1142)

Mihaela (1058)

diana (1034)

visit counter

All Cooking Sites

Persoana in intretinere

Distribuiţi
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Sagetator Varsta : 39
    Localizare : Timisoara

Persoana in intretinere

Mesaj Scris de vdaiana la data de Lun Noi 08, 2010 7:02 pm

N-am gasit nici un subiect cu tema juridica. daca este, va rog sa mutati mesajul meu la locul potrivit.

gagici, need some help pleeeease!

1. tata nu are nici un venit. el figureaza la mine ca persoana in intretinere pt deducerea de impozit.
    ce alte chestii implica persoana in intretinere? adica ce alte beneficii am io sau el din asta? este el automat co-asigurat pe langa mine la casa de sanatate?

2. pana sa fie mama pensionara, ei plateau individual asigurarea de sanatate, mami figura co-asigurat pe langa el.
    acuma de cand mama e pensionara, el figureaza ca si co-asigurat automat pe langa ea deoarece ei i se trage din pensie asig de sanatate.

3. lui ii convine mai bine sa fie co-asigurat la mama si sa primeasca de la casa de sanatate o adeverinta 100% sigura care certifica acest fapt (adev valabila 3 luni), decat sa duc io lunat adev. aaa adev asta nici nu cred ca as putea s-o primesc pt ca in febr cand a mai fost in discutie problema asta, mi s-a spus ca de fapt ca sa fie el coasigura io trebuia sa fac un dosar cu cerere cu declaratie notariala cu blabla prin care sa cer si sa dovedesc ca tata e pers in intretinere.

deci tata figureaza si la mine si la mami ca si co-asigurat. (din asta nu are beneficii duble)
    saptamana trecuta discutii si comentarii la casa de sanatate. i s-a spus la mami sa lamureasca situatia.
    i-am zis atunci la colegul care se ocupa de salarizare sa-l stearga de la co-asigurat de sanatate. el vine si imi zice sa compeltez alta cerere de deducere de impozit in care sa scriu ca nu mai am pers in intretinere. pai zis stai asa ca el e tot in intretinerea mea ca nu are nici un venit. zic impozitul cu sanatatea sint lipite fara sa poata fi despartite? pai nu stie. pai nici io nu stiu legislatia muncii si salarizarii ca nu e de competenta mea.
    asa ca-s in pom :((
    aveti vreo idee?
    ar trebui sa sun la casa de sanatate sau dincolo unde e cu impozitele (asta nici nu stiu unde anume la finante sau unde). dar mi-e teama ca daca le zic ce am scris mai sus n-o sa inteleaga nimic si ma trimit de colo-colo. as trimite in scris mai bine dar nu stiu unde. pfff asa nervi am. cum plm te ocupi de salarii si nu stii legislatia asa orientativ macar sa-mi spui si caut io pe urma.
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Berbec Varsta : 42
    Localizare : timis
    Stare de spirit : optimista

Re: Persoana in intretinere

Mesaj Scris de diana la data de Mar Noi 09, 2010 9:15 pm

DAIANA eu nu ma prea pricep dar pot sa-ti spun atat: zilele trecute o colega a intrebat-o pe contabila noastre ce acte ii trebuie sa il treaca pe taica sau la intretinere si i-a spus ca doar copie dupa buletin/carte indentitate si o declaratie pe propria raspundere ca nu realizeaza venituri, care se poate face si de mana.
    aceleasi acte le-a dus si sotul meu pt mine cand nu lucram sa ma treaca la el ....de dosar nici vorba.
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de vdaiana la data de Mar Noi 09, 2010 9:42 pm

da, aia cu dosarul nu stiu ce-o fost. am aflat ca cele doua, deducerea la impozit si calitatea de coasigurat merg mana in mana. mie nu mi se pare logic, sint doua teme diferite, doua bugete diferite, dar na daca asa e, asa e. am intrebat pe cineva care se ocupa de salarizare.
    acuma ori renunt sa-l am ca persoana in intretinere, dar atunci pierd deducere suplimentara la impozit, ori tata ramane asa la mine si face mami o hartie prin care cere sa fie scos de la ea de la asigurarea de sanatate. o sa ramana la mine si gata. vedem cum o fi cu adeverinta care atesta calitatea lui de coasigurat.
    diana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

feminin Berbec Varsta : 42
    Localizare : timis
    Stare de spirit : optimista

Mesaj Scris de diana la data de Mar Noi 09, 2010 10:55 pm

daca e la tine in intretinere nu poate fi si la mama ta, logic nu?
    adev. de coasigurat o scoate de la casa de asigurari si e valabila 3 luni.... pt acolo ai nevoie de mai multe harti, probabil la dosarul ala se referea...asta o stiu sigur ca eu am fost in situatia asta in sept.
    inainte adev. de coasigurat se dadea de la locul de munca de la pers la care erai trecut in intretinere, acum au complicat lucrurile, trebuie sa mearga la casa de asigurari, ceea c ept mine mi-a fost greu nefiind din timi, 2 zile pierdute stat 4-5 ore la rand....era mai simplu si logic,dar asta e romania...foarte mare birocratie.

eleni
    Aspirant Yummy
     Aspirant Yummy

feminin Capricorn Varsta : 37
    Localizare : Romania
    Stare de spirit : Realista

Mesaj Scris de eleni la data de Sam Noi 13, 2010 10:31 pm

Daiana, stai ca poate n-am inteles eu bine.
    Daca il ai in intretinere, nu e automat si co-asigurat. Sunt declaratii diferite, treburi diferite.
    Eu lucrez la HR si pana acum n-am auzit de chestia asta.
    In fine, daca asa ti s-a spus acolo, poate e mai bine sa figureze la tine cu ambele calitati.
    Adeverinta aia pe care trebuie s-o ceri lunar nu e mare smecherie, in 2 min e gata.
    vdaiana
    Bucatar Yummy
     Bucatar Yummy

Mesaj Scris de vdaiana la data de Sam Noi 13, 2010 10:36 pm

eleni, da, exact asa am gandit si io, in mod logic, dar se pare ca daca il am in intretinere atunci automat este trecut si pe acel tabel care se depune la sanatate, in care figureaza ca si co-asigurat.
    treaba e aproape complet lamurita, ramane la mine ca sa pot beneficia de deducerea suplimentara. adeverinta de co-asigurat tot de la casa de sanatate o va primi si la fel ca si pana acum e valabila 3 luni.
    hahaha, ai fost tare cu 'in 2 min e gata' :P daca o scriu io si ma ocup personal, da, altfel...

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi Noi 23, 2017 4:05 am